Aynı İçerik Farklı Fiyat

Günümüzün oyun pazarlama stratejilerinden biri olan dlc ve uygulama içi satın almalar (in-game purchase) oyun üreticilerinin gözdesi ve bir bakıma kullanıcıların baş belası.

DLC nedir ne işe yarar?

Kısaca özetlemek gerekirse Downloadable Content manasına gelir. Yani Türkçesi indirilebilir içeriktir. Oyunlara ek harita, bölüm vs. gibi yenilikler getirir.

Eskiden oyun sektörüne baktığımızda, oyunlar bir defa çıkar ve tek bir fiyatı olurdu. Günümüzde genel olarak oyun ilk önce pre-order(ön satış) olarak satışa sunuluyor ve arkasından normal çıkış tarihinde aynı içerik bölünerek her parça için ayrı bir fiyat politikası çiziliyor. Çıkış tarihinden 3 ay sonra bir bakmışız dlc (downloadable content) en az oyun fiyatının yarısı kadar bir fiyata kullanıcılara sunuluyor.

Örnek vermek gerekirse; yeni çıkacak battlefield 1 pc versiyonu satış fiyatı 59.99 Euro. Eğer deluxe edition olan versiyonunu almak isterseniz 79.99 Euro’dan origin platformu üstünden satın alabilirsiniz. Gördüğünüz üzere aslında aynı olan oyun makyajlanarak(grafik oynamalar veya yeni kıyafetler gibi) farklı fiyattan satılıyor.

Geçmişte kullanıcılar bütün içeriğe sahip olurken, günümüzde aynı içerik parçalara bölünmüş olarak ayrı ayrı fiyatlanıyor. Gelecekte oyun şireketleri uzun süreler bu pazarlama politikasını sürdüreceğe benziyor.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın