e-Bay Bugün 19. Yılını Kutluyor

İnternet üzerinden alışveriş yapmak günümüzün en doğal rutinlerinden. Sütten, telefona, ayakkabıdan, su ısıtıcısına kadar bir çok şeyi internet üzerinden ‘’bir tık’’ ile alabiliyoruz. Tabi ki bu bugün alışılagelmiş bir durum. Fakat internetin Türkiye’de kullanımına 1993 yılında başladığını düşünürsek o zamanlarda bu kadar yaygın olarak kullanılacağı ve hayatımızın her alanına etki edeceği ön görülemeyebilirdi.

İşte e-Bay böyle bir ortamda 3 Eylül 1995’te  Dünya’nın ilk ‘’online alışveriş’’ sitesi olarak hayatına başladı. Bugün de e-Bay’ın 19. yaş günü. Bu güne özel sizlerle e-Bay’a dair bir kaç bilgi paylaşmak istedik. İşte e- Bay’a dair bildikleriniz ve bilmedikleriniz:

-e-Bay’ın kurucusu San Fransisco’da yaşayan bir bilgisayar mühendisi olan  Pierre Omidyar’ dı.

-En başlarda kendi alışveriş zevkleri ve koleksiyonları için kurduğu e- Bay, bugün merkezi Amerika’da bulunan ve 25’in üzerinde ülkede hizmet veren Dünya’nın en büyük şirketlerinden biri.

-Önce California’da, daha sonra Amerika’da yayılan e-Bay daha sonra tüm Dünya’ya sıçradı.

-Omidyar domain adını EchoBay olarak kaydettirmek istemiş fakat isim bir altın madenciliği şirketi tarafından alındığı için eBay.com’u almak durumunda kalmıştı.

-En başta koleksiyonculuk  ve 2. el ürünler ile yola çıkan e-Bay bir süre sonra ilk elden satışlara da başladı.

-e-Bay’da ilk satılan ürün 13.83 Dolar’a satılan kırılmış bir lazer değneğiydi.

-e-Bay 1998’de orsaya kota oldu.

– Kuruluşundan sonraki ilk 5 senede en başarılı şirket ünvanını korudu.

-e-Bay’ın ilk başkanı ise Jeff Skoll’du. Skoll e-Bay hayatına başladıktan 1 yıl sonra kadroya başkan olarak dahil oldu ve 2013 yılında Forbes Dünya’nın zenginleri arasında 363. sırada kendine yer buldu. e-Bay’da ilk satılan ürün 13.83 Dolar’a satılan kırılmış bir lazer değneğiydi.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın