En İyi Sosyal Medya Monitoring (İzleme) Araçları İncelemesi

Günümüzde Sosyal Medya özellikle iş hayatında çok önemli bir yere sahip. Bir çok marka bu kanal üzerinden hedef kitlesi ve potansiyel müşterilerine ulaşmayı ve reklam ve pazarlama çalışmalarını burada sürdürmektedir.

Birçok rakibinde yer aldığı bu alanda rekabet de her geçen gün artmaya devam ediyor. Markalar için Sosyal Medya da hesaplar açmak ve burada içerikler paylaşmak yeterli bir çalışma yöntemi değildir. Yönetilen bu hesapları detaylı olarak incelemek, kullanıcı aktivitelerine göre yeni içerik stratejileri ve çalışmaları da yapmak gerekir.

Dolayısıyla yönetilen hesapların detaylı olarak analizlerinin yapılması ve kullanıcıların hareketlerinin sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir. İşte bu nokta da devreye sosyal medya monitoring (izleme) araçları girmektedir. Bu programlar sayesinde kullanıcıların davranışlarını izleyerek sizinle, ürünleriniz ve hizmetlerinizle rakipleriniz hakkında neler söylediklerini inceleyebilme ve analiz etme fırsatını yakalıyorsunuz.

Sizin için derlediğimiz monitoring araçları çalışmamızda en çok tercih edilen en iyi monitoring (izleme) araçlarının incelemesini gerçekleştirdik. Bu programlar sayesinde kullanıcı davranışlarıyla ilgili (anahtar kelimeleri, hashtag’leri, URL’leri ve çok daha fazlasını) izleyebilirsiniz.

Sosyal Medya monitoring (izleme) araçları incelememizi sizler için yazı dizisi haline getirdik ve yazı dizimizin ilk bölümünde en çok tercih edilen 4 monitoring (izleme) aracını inceledik.

 

1- Keyhole

Keyhole, Twitter ve Instagram hesaplarımızı izlemeye yardımcı olan bir programdır. Bu program ile anahtar kelimelere, hashtag’lere, URL’lere ve kullanıcı adlarını bakabilirsiniz. Keyhole ile gerçek zamanlı ve geçmiş bilgilerdeki verileri hem görüntüleyebilir hem de dünyanın belirli bölgelerinde etkinlik düzeylerini gösteren ısı haritalarını görüntüleyebilirsiniz.

 

2- Hootsuite

Hootsuite, farklı sosyal ağ ve platformlardaki faaliyetlerinizi tek bir alan üzerinden yürütebilme imkanı sunan bir programdır. Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Google + ve WordPress hesaplarınızı kolaylıkla tek bir çatı altında toplayarak bu program üzerinden yönetebilirsiniz. Birden fazla platformda paylaşımlarınızı planlayarak sosyal medya hesaplarınızı yönetebilirsiniz.


3- Twitter Counter

Twitter Counter, Twitter istatistiklerinizi izlemek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Bu araç ile milyonlarca Twitter kullanıcısını ve istatistiklerini takip edebilirsiniz ve takipçilerinizin sayısını ve en son Twitter ziyaretçilerinizi göstermek için web sitelerine, bloglara ve sosyal medya profillerinize eklenebilecek butonlar yaratabilirsiniz. Ayrıca bu araç sayesinde mevcut ve geçmiş verilerinizi görebilir, hepsini tek bir yerde takip edebilmek, özel raporlar/grafikler oluşturmak ve pdf olarak bu raporları indirebilirsiniz. Twitter Counter’a birden fazla hesap ekleyebilirsiniz.


4- Digimind

Digimind, bir anahtar kelimenin negatif, nötr ya da pozitif olup olmadığını görmemizi sağlayan, bu eylemlerin algılanmasını sağlayan, duyarlılığı ölçen bir programdır. Bu program, kullanıcıların markanızı nasıl algıladığına yönelik bir ön çalışma yapabilmenizi sağlamaktadır.

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın