Eticaret ve Dijital Pazarlama Konferansı Notları

EticaretSEM ve TEB Girişim Evi tarafından organize edilen “Eticaret ve Dijital Pazarlama Konferansı” nın ikinci ayağı dün İzmir’de Hilton Oteli’nde gerçekleşti. Organizasyona ilgi oldukça yoğundu.

Doluluktan dolayı oturacak bir yer bulmakta zorluk yaşadığımız, yeni nesil ticaret dünyasının karpılarının açıldığı ve eticaret ekosisteminin her argümanının dillendirildiği konferans Eticad Yönetim Kurulu Başkanı Ercüment Erdem, TEB Girişim Bankacılığı Müdürü İbrahim Coşkuner ve EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya’nın açılış konuşmaları ile başladı. Bir ekleme yapmakta da fayda var; özellikler dijital pazarlama, sosyal medya, eticaret gibi konularda İzmir’de dolu solan görmek çok zor ihtimaller arasında yer almaktadır. Bu durum bizi hem şaşırttı hem de duygulandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından organizasyonun ilk oturumunda ilk konuşmayı Keiretsu Forum Türkiye Başkan Vekili Aydonat Atasever yaptı. Gittigidiyor’un kurucuları arasında yer alan Atasever, eticaret ekosistemi ve melek yatırımcılık konusunda bilgiler verdi. Melek yatırımcılığın bugünü ve geleceği hakkında çeşitli dipnotlar sunan Atasever, geçmişteki melek yatırım anlayışına da “Bize para teklifi eden insanların çoğu melek yatırımcılık nedir bilmiyorlardı ve teklif ettikleri paralar karşılığında neredeyse şirketin tamamını almak istiyorlardı” sözleriyle çok güzel bir şekilde ifade ederek melek yatırımcıların yatırım yaptığı işten beklentisinin %20’den fazla olmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca salonda bulunan girişimci adaylarına da tavsiyelerde bulunan Atasever, girişim fikirlerini nasıl ilerletebilecekleri, melek yatırım nasıl alabilecekleri, sürdürülebilir bir modelin nasıl oluşturulabileceği ile ilgili çeşitli bilgiler verdi.

Keiretsu Forum Türkiye Başkan Vekili Aydonat Atasever’in ardından  birinci oturumun ikinci konuşmacısı Ofix.com’un CEO’su Alptekin Yıldız’dı. Ofix.com un ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktığını belirten Yıldız, “Kendi çalışma yerimizde ve arkadaşlarımızın ofis ihtiyaçlarını temin etme noktasında bazı sıkıntıları gördük ve bu temel ihtiyaca çözüm sunmak için ofix.com’u kurduk” şeklinde başlangıç hikayesini bizlerle paylaştı. Şu ana kadar yatırım sürecinin devam ettiğini ve gidişatında gayet iyi olduğunu belirten Alptekin Yıldız’da eticaret girişimcilerine bazı tavsiyelerde bulundu. Fikrin çok önemli olduğunu vurglayan Yıldız, niş bir alana yönelmenin ve hedef kitleyi iyi tanımanın eticarette başarıyı getireceğine değindi.

Alptekin Yıldız’ın konuşmasının ardından üçüncü konuşmacı olarak Fotometrik 360 ‘ın kurucusu Aydın Karadöller sahnede yerini aldı. Yaptıkları çalışmalar ve geliştirdikleri çekim teknikleri ile ilgili bilgilendirme yapan Aydın Karadöller görselde algı yaratmak ve görselde algının önemi hakkında detaylı ve bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi.

Aydın Karadöller’in ardından TMOB’tan Ayça Güler sunumunu gerçekleştirdi. Güler, dünyadan ve ülkemizden mobil uygulamalar hakkındaki verileri paylaşmasının ardından kendilerinin geliştirdikleri eticaret siteleri için mobil uygulamayı tanıttı. Eticaret sektöründe mobil alanda çok iyi bir yazılım ve çok iyi analiz edilmiş bir kullanıcı deneyiminin olması gerektiğini vurgulayan Güler, geliştirdikleri uygulama ile hem kullanıcılara hem de eticaret sitelerine büyük bir kolaylık ve görsel zenginlik sunduklarından bahsetti.

Birinci oturumun son konuşmasını akakce.com’un CMO’su Ali Gürer gerçekleştirdi. Eticaret için en önemli konunun değer rekabeti olduğundan bahseden Gürer, akakce.com ve işleyişi hakkında salondaki konukları bilgilendirdi.

Kısa bir aranın ardından günün ikinci oturumu başladı ve ilk konuşmayı Gittigidiyor Genel Müdürü Gülfem Toygar gerçekleştirdi. Gittigidiyor.com un hikayesiyle başlayan konuşmada Toygar, eticaret ile ilgili verileri de konuklarla paylaştı. Bir veri oldukç dikkat çekiciydi; “Dünyada eticaret her yıl %20 büyümekte ve ülkemizde bu büyüme hızı %2 civarında” yani potansiyelimiz halen daha devam etmekte. Gittigdiyor’un Ebay tarafından satın alınması ile ilgili konuya da değinen Toygar Ebay’in satın alma sürecinden sonraki şirkette yaşanan olumlu tabloya da dikkat çekti. Burada üzerinde durduğu en temek konu ebay in tecrübesinin gittigidiyor.com üzerindeki olumlu etkisiydi.

Gülfem Toygar’ın konuşmasının ardından sıradaki konuk Aramex International Genel Müdürü Tolgahan Bulut’tu. Aramex ve çalışmaları hakkında bilgiler veren Bulut, e-ihracatta girişimcileri bekleyen fırsatlar hakkında da bilgilendirmelerde bulundu. Ortadoğu’da 77 milyon internet kullanıcısının bulunduğunu ve bunların %35’inin online alışveriş yaptığını vurgulayan Bulut, e-ihracaattaki fırsatlara dikkat çekti.

Aramex International’dan Tolgahan Bulut’un ardından Paypal TR Grup Satış Müdürü Cenap Doğru sahnede yerini aldı. Doğru, Aramex ile yapmış oldukları ortak projelerden ve ülkemizin eticaret karnesi ile ilgili konu başlıklarından bahsetti. Ülkemizde PayPal kullanarak ihracat yapanların sayısının ithalatın önüne geçtiğini belirten Doğru, “Artık ülkemizdeki PayPal kullanıcıları yurtdışından aldıkları ürünlerden daha fazla yurt dışına satış yapıyorlar.” dedi.

Birinci oturumun dördüncü konuşmacısı Webnak Genel Müdürü Cem Mimaroğlu’ydu. Paylaşım ekonomisi ve aracısız ticaret konularına değinen Mimaroğlu, şirketlerinin çalışma yöntemleri hakkında da konuklarla paylaşımlarda bulundu.

Cem Mimaroğlu’ndan sonra Bilginet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Erdemi, yeni nesil satış ve ödeme sistemleri hakkında bilgiler vererek firmasının çalışma alanları ve himetleri konusunda paylaşımlarda bulundu. Erdemi gelecekteki online alışveriş sistemine değinerek “Yeni nesil satış ve ödeme sistemleri ile bizleri gelecekte çok farklı bir alışveriş deneyimi bekliyor” dedi.

Konferansın son konuşmasını Vitringez.com kurucusu Natali Yeşilbahar gerçekleştirdi. Merakla beklediğimiz sunumunda eticaret sitelerine yol gösterecek 11 altın kuralı bizlerle paylaştı. Kısaca kuralları özetlersek aşağıdaki sıralama çıkmakta:

-Eticaret sitesinin ismi akılda kalıcı olmalıdır.
-Dizayn bir eticaret sitesi için en önemli noktalardan biridir. Özellikle göz yormayan ve kullanıcıların rahatlıkla ürünleri bulabilecekleri, bilgi alabilecekleri bir tasarımın olması gerekmektedir.
-Altyapı herşeydir. Sisteminizin iyi bir altyapısının olması gerekmektedir.
-Ürün içeriklerinde bütün özellikler detaylı bir şekilde verilmelidir.
-Müşterinizi özel hissettirecek çalışmalar ile siteye bağlı tutmalısınız. (Örneğin hediye kuponlar gibi)
-Eticaret sitenizde mutlaka canlı destek olmalı ve müşteriler bir sorun ile karşılaştıklarında mutlaka size ulaşmalılardır.
-Kargo bilgilerinin mutlaka verilmesi gerekmektedir. Üyeleriniz ürünü aldıklarında kaç gün içerisinde ellerine ulaşacağını bilmeliler.
-Ödeme seçeneklerinde çeşitlilik ve farklı seçenekler olmalıdır.
-Güvenlik sisteminizin iyi olması geremektedir. Kullanıcının sitenizde güvenle dolaşabileceği ve alışverişini yapabileceği bir ortam yaratılmalı.
-Tüm cihazlardan sitenize tasarım ya da işlev bozulmadan ulaşılabilmesi çok önemlidir. (cep telefonu, tabletler vb)
-En önemli konulardan biri de müşterilerinizi kişiselleştirmelisiniz ve onu takip etmelisiniz. Kısacası takip edilen değil, aynı zamanda takip eden olmalısınız.

Vitringez.com’dan Natali Yeşilbahar’ın sunumunun ardından konferans sona erdi. Bol bol soru cevapların ve sektörle ilgili yararlı bilgilerin paylaşıldığı konferanstan katılımcılarda konuşmacılarda memnun bir şekilde ayrıldılar. Eticaret ve Dijital Pazarlama Konferans’ı 16 şehirde daha devam edecek. Diğer şehirlerdeki organizasyonlar ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz tıklayınız.

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın