Facebook Artık Eski Facebook Değil

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz  markaların Facebook üzerinden yaptıkları fan yönetim stratejileri Facebook’un yeni algoritma sistemi ile günden düne değişmekte. Facebook’a reklam için ayıracak bir bütçeniz yoksa Facebook sizin için eskimiş bir araç haline gelecektir. Yeni algoritma ile artık reklam vermeyene fazla etkileşim yok, yani “Ne kadar ekmek o kadar köfte!”. Konuyla ilgili Keel Billed Interactive‘in blog sayfasında değişen Facebook algoritması ve markaların bu sürece uyumu ile ilgili bir yazı yayınlandı. Yazıda çarpıcı örnekler yer almakta:

Etkileşim, markalar için en önemli kriterlerden biridir. Çoğu marka ya da kullanıcı Facebook fan sayfalarındaki kullanıcı sayılarına bakarak o markanın Sosyal Medya’daki gücünü yorumlamaktadır. Fakat işin özü tamamen farklı. markaların fan sayfalarındaki kullanıcı sayılarından ziyade onlarla ne kadar iletişim içerisinde oldukları içeriklerinin o sayfayı beğenen kişilerle etkileşimi en önemli faktörler arasında yer almakta.

Kullanıcı sayıları muazzam rakamlara ulaşan ama kullanıcı ile etkileşime giremeyen ya da kullanıcılara ürettikleri içeriği ulaştıramayan fan sayfalarının çöplükten başka bir vasfı malesef yok. Bir nevi kendin çal kendin oyna durumu.

Yapılan araştırmalara göre 2013 yılının Ekim ayından bu yana markaların paylaştıkları içeriklerin kullanıcıya organik olarak ulaşmasında düşüşün git gide arttığı gözlemlenmekte. Bunda en büyük etken Facebook’un algoritma değişikliği olarak gösterilebilir. Bu konuya Mart ayında sizlerle paylaştığımız Ogilvy’nin markaların Facebook sayfalarında yaptıkları paylaşımların kullanıcılarına ulaşmasına ilişkin raporunda ayrıntılı olarak değinmiştik.

Facebook’taki algoritma değişikliği sonrasında araştırma, markaların sayfalarını daha fazla beğeni alarak daha fazla kişiye ulaşma hedeflerinde önemli değişikliklere gitmeleri gerektiğini dikkat çekici bir şekilde vurguluyordu. Artık markaların sayfarlarını beğenenlerin sadece %6.15’ine organik ulaşılabileceği gerçeği raporun en çarpıcı noktalarındandı.

Takipçi sayılarına göre markaların yorumlanması dönemi neredeyse bitmek üzere, artık sayfasını beğenen kullanıcılarla en çok etkileşime giren, onlara içeriklerini ulaştırabilen fan sayfalarının devri. Daha önceleri markalar beğeni sayısını arttırmaya yönelik beğeni reklamları ile kullanıcıları fan sayfalarına çekmekteydi, şimdi ise sıra bu kullanıcılara içerikleri ulaştırabilmekte.

Eskiden sayfa üzerinden yapılan bir paylaşım sayfayı beğenenlerin %12.05’ine organik olarak ulaşabilirken günümüzde bu durum %6.15’e gerilemiş durumda. 500 binden fazla beğenisi olan markalara baktığımızda ise oran iyice düşmekte ve bu oran %2.11 olarak karşımıza çıkmakta. Yani 500 bin beğenisi olan bir fan sayfasında paylaşılan içeriği yaklaşık olarak 10 bin kişi organik olarak görebilmekte.

Artık markaların organik olarak kullanıcılara ulaşması daha da zor hale gelmiş durumda. Bu konuyla ilgili Facebook’ta geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak promosyonel içerikli paylaşımların olduğu sayfaların erişiminin düşeceğini ve haber kaynağında tanıtım içeriklerinden ziyade kullanıcıların arkadaşları hakkındaki hikayelerin ön planda tutulacağını belirtti.

Özetle geçmişte sık sık karşılatığımız sayfalardaki yarışmalara katılmak için karşımıza çıkan ve markanın reklamlarındaki içeriğin birebir aynısının kullanıldığı içerikler organik olarak yayılamayacak, bu tarz içerikler sadece Facebook reklamları ile yayılabilecek.

Kullanıcılar açısından incelediğimizde yapılan bu yeni değişiklik ile zaman tünelindeki kirliliğin önüne geçilecek gibi görünüyor. Markalar açısından düşündüğümüzde de hesaplarını takip eden kullanıcılara organik olarak ulaşmak için geçmişte yaptıkları ürün tanıtım içeriklerinden ziyade yaratıcı ve içerik pazarlamasını öne çıkarak faaliyetlere girmeleri beklenmekte. Bu durum Facebook’un kasasını daha da dolduracağa benziyor. Özetle fan sayfanızın mevcut kitlesine içeriği ulaştırabilmesi için reklama harcamalarına bütçe ayırmanız gerekmekte.

KAYNAK: Keel Billed Interactive Blog
http://keelbilled.com/blog/facebookta-organik-erisim-2015te-daha-da-dusecek/

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın