Facebook Koşul ve İlkelerimizi Güncelliyor

Facebook geçtiğimiz günlerde koşul ve ilkelerinde güncellemelere gideceğiniz aynı zamanda “Gizlilik Temel Bilgiler”i kullanıma sunacağını bildirmişti. Konu ile ilgili detaylar gelmeye başladı. Süreç hakkında kullanıcıların mail adreslerine bilgilendirmeler gönderen Facebook,  nasıl çalıştığıyla ilgili ve bilgilerinizi nasıl kontrol edeceğinizi anlamanıza yönelik açıklamaları maddeler halinde size sunuyor.

Bunun yanı sıra metin içerisinde reklam yönetimine de yer veren Facebook “Reklamlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olun” başlığı altında açıklamasını paylaşıyor.

Metnin tamamını aşağıda bulabilirsiniz:

Koşul ve İlkelerimizi Güncelliyoruz: Facebook’un Nasıl Çalıştığını ve Bilgilerinizi Nasıl Kontrol Edeceğinizi Anlamanıza Yardımcı Olmak İstiyoruz
Gizlilik Temel Bilgiler
Gizlilik Temel Bilgiler, Facebook’taki bilgilerinizi nasıl kontrol edebileceğiniz konusunda en sık sorulan soruları yanıtlayan interaktif kılavuzlar sunmaktadır. Etiketinizi kaldırma, arkadaşlıktan çıkarma, engelleme ve gönderileriniz için hedef kitle seçme gibi. Bu bilgi 36 farklı dilde sunulmaktadır.
Gizlilik Temel Bilgiler, istediğiniz insanlarla paylaşımda bulunmanıza yardımcı olmak için attığımız gizlilik ayarı kontrolü, herkese açık paylaşımda bulunan kişiler için hatırlatma ve basitleştirilmiş hedef kitle seçiciler gibi adımlarının sonuncusudur.
Facebook’u daha etkin şekilde kullanın
İnsanlar, önem verdikleri kişiler, yerler ve diğer şeylerle bağlantı kurmak için her gün uygulama ve hizmetlerimizi kullanıyor. İlkelerimizde yaptığımız güncellemeler, Facebook deneyiminizi geliştirmek için üzerinde çalıştığımız yeni ürünleri yansıtıyor. Ayrıca hizmetlerimizin nasıl çalıştığını daha kolay anlaşılır bir şekilde açıklıyor. İşte bazı önemli noktalar:
  • Çevrenizde olup bitenleri keşfedin: Kullanmaya karar verdiğiniz özelliklere dayalı olarak konum bilgilerinizi nasıl aldığımızı açıklamak amacıyla ilkelerimizi güncelliyoruz. Milyonlarca insan sevdikleri yerlerde yer bildiriminde bulunuyor veYakındaki Arkadaşlar (şu anda yalnızca bazı bölgelerde kullanılabilmektedir) gibi isteğe bağlı özellikleri kullanıyor. Bulunduğunuz yere ve arkadaşlarınızın yapmakta olduğu şeylere dayalı olarak size en alakalı bilgileri göstermenin yolları üzerinde çalışıyoruz. Örneğin gelecekte, bulunduğunuz yeri paylaşmaya karar verdiğinizde, yakındaki restoranların menülerini veya bölgedeki arkadaşlarınızın güncellemelerini görebilirsiniz.
  • Daha kolay alışveriş yapın: Bazı bölgelerde, insanların Facebook’tan ayrılmadan ürünleri keşfetmesine ve satın almasına yardımcı olan Satın Al düğmesini test ediyoruz. Ayrıca, işlemleri daha da kolay hale getirmenin yeni yolları üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.
  • İhtiyaç duyduğunuz anda Facebook’ta gizliliğe ilişkin bilgileri bulun: İpuçlarını ve önerileri, daha kolay erişilebilmeleri için Gizlilik Temel Bilgiler‘e taşıdık. Veri ilkemizi daha kısa ve net hale getirerek daha kolay okunmasını sağladık.
  • Aldığımız bilgileri nasıl kullandığımızı anlayın: Örneğin, mobil deneyiminizi optimize etmek için cihaz bilgilerini kullanırız. Mesela, pil ve sinyal gücü durumunu anlamak, uygulamalarımızın cihazınızda iyi çalışmasını sağlamamıza yardımcı olur. Yer bildirimleri veya gönderilerinize konum ekleme gibi isteğe bağlı özellikler sunduğumuzda telefonunuzun konumunu kullanmak için izin isteriz.
  • Facebook grup şirketlerinin ve uygulamalarının birlikte nasıl çalıştığını öğrenin: Facebook son birkaç yıl içinde büyüdü ve grup şirketlerimizi, uygulamalarımızı ve hizmetlerimizi tanıdığınızdan emin olmak istiyoruz. Topladığımız bilgileri, deneyiminizi geliştirmek için kullanırız. Örneğin, Instagram hesabınız kilitlenirse, şifrenizi geri almak için Facebook bilgilerinizi kullanabilirsiniz. Güncellemelerimiz Instagram, WhatsApp ve diğer şirketlerin, bilgilerinizi ve gizliliğinizi koruma yönünde verdikleri taahhütlerde hiçbir değişiklik yapmamaktadır.
  • Bilgileriniz ve reklamlar: İnsanlar bazen bilgilerinin reklamverenlerle nasıl paylaşıldığıyla ilgili sorular sormaktadır. Bu güncellemeler, bu konuda hiçbir değişiklik yapmamaktadır. Reklamverenlerin insanlara ilgilerini çekecek reklamlarla erişmelerine yardımcı oluruz ve bunu yaparken onlara kim olduğunuzu söylemeyiz. Reklamlar hakkında daha fazla bilgi alınve gördüğünüz reklamları nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenin.
Reklamlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olun
Bazılarınızdan, birden fazla cihaz ve tarayıcı kullandığınızda gördüğünüz reklam türlerini kontrol etmenin zor olabildiği yönünde görüşler aldık. Geçmişte, dizüstü bilgisayarınızda belirli türde reklamları durdurduğunuzda bu seçim telefonunuzdaki reklamlara uygulanmayabiliyordu. Çok sayıda insanın Facebook’a erişmek için birden fazla telefon, tablet veya tarayıcı kullandığını biliyoruz, yani tüm cihazlarınız için geçerli olacak tek bir seçim yapmanızın kolay olacağını düşünüyoruz.
Bu nedenle, Facebook gördüğünüz reklamlarla ilgili olarak yaptığınız seçimlere tüm cihazlarda saygı duymaktadır. Kullandığınız uygulama ve sitelere dayalı olarak Facebook’ta gördüğünüz reklamları Digital Advertising Alliance üzerinden durdurabilirsiniz. Bunu iOS ve Android üzerindeki kontrolleri kullanarak da yapabilirsiniz. Bize bu tür reklamları görmek istemediğinizi söylediğinizde, kararınız Facebook’a erişmek için kullandığınız tüm cihazlarda geçerli olur. Ayrıca Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık’la başlayarak reklam tercihlerini başka ülkelerde de kullanıma sunuyoruz.
Bu güncellemeler 1 Ocak 2015’te yürürlüğe girmektedir. Her zaman olduğu gibi, ilkelerimizle ilgili görüşlerinizi almaktan memnuniyet duyacağız.

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın