Facebook Mu Twitter Mı? Bakalım 4700 Kişi Ne Diyor?

Günümüzde birçok insanın birden fazla sosyal ağda hesabı bulunmakta.. İlk başta Facebook ile ivme kazana sosyal mecralar Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest ve benzeri birçok sosyal ağın da aralarına katılması ile oldukça çeşitlendi. Mashable’ın yazısına göre en popüler sosyal ağ hala Facebook olmakla birlikte, insanların birçoğu Facebook olmadan da yaşayabileceğini söylüyor. Tabi ki bir gün Facebook yok olsa bu fikirde bir değişiklik olur mu orası tamamı ile sır.

Mashable, Survey Monkey aracılığıyla gerçekleştirdiği anket ile 120 ülkeden 4.700 kişiye sordukları ‘’Popüler sosyal medya paltformlarınız hangileri?’’, ‘’En çok kullandığınız sosyal ağ hangisi?’’ gibi sorularla kişilerin sosyal medya alışkanlıklarını ve 2014 yılının popüler sosyal ağlarını bulmayı hedefliyor. Mashable’ın yaptığı ankete göre, gelin bakalım 30 Haziran Sosyal Medya Günü’nde sosyal ağlarda durum nasılmış?

-Hazırlanan videoyaya göre araştırmaya en çok katılım gösteren ülke % 43.1’lik oran ile Amerika oldu. Onu sırası ile İngiltere, Hindistan, Kanada, Avustralya, Fransa, Almanya, Filipinler, Mısır ve Hollanda takip ediyor.

-Ankete katılım gösterenlerin % 55.54’ü erkek, % 44.46’sı ise kadın.

-Ankete en çok katılım gösteren yaş grubu 18-29 yaş aralığındaki kişiler. 60 yaş ve üzeri yaş grubunda ise katılım oldukça az.

-Ankete katılanlara hangi sosyal ağı en çok kullandıkları sorulduğunda cevaplar sırası ile; Facebook, MySpace, Orkut, Twitter ve Linkedin olmuş.

-Ankete kayılanların % 42.30’u 2 veya 3 sosyal ağ, %34.85’i 4 veya 5 sosyal ağ kullanmakta olduklarını söylemişler.

-Hangi sosyal medya ağı olmadan yaşayamazsınız sorusuna ise verilen cevaplar şu şekilde tabloya aktarılmış:

1

-Hangi sosyal medya ağı olmadan yaşarsınız sorunun sonuçları ise şu şekilde:

2

Ankete hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, hazırlana bu eğlenceli videoyu izleyebilirsiniz.

 

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın