Facebook’a Alternatif Sosyal Ağlar

Eğer küçük bir işletme sahibiyseniz ve buna karşılık gelen bir Facebook sayfanız varsa, Facebook’un yeni algoritması hakkında bilgi sahibiyseniz şüphesiz vereceğiniz tepki sert olacaktır. Özetlersek; eğer Facebook’a reklam için ayıracak bir bütçeniz yoksa Facebook sizin için eskimiş bir araç haline gelecektir. Yeni algoritma ile artık reklam vermeyene fazla etkileşim yok, yani “Ne kadar ekmek o kadar köfte!”. Durumun böyle olması işletmenizin sosyal medyadaki sonu anlamına da gelmiyor. İnternet kullanıcılarının büyük bir oranının Facebook kullanması önemli bir veri ama sosyal medyada sadece Facebook’tan ibaret değil.

Sosyal medya üzerinden birçok kanal ile hedef kitlenize ulaşmanız mümkün. Her ne kadar en popüler sosyal medya kanalı Facebook olsa da bu ağa alternatif olan ve hedef kitlenize doğrudan ulaşabileceğiniz kanallarda mevcut. Doğru bir analiz sonucunda farklı kanallar kullanarak hedef kitlenize, potansiyel müşterilerine ulaşmak mümkün. Bizler de size yardımcı olabilmesi adına Facebook’a alternatif olarak kullanabileceğiniz kanalların arasından 6 tanesine bu yazımızda yer vermek istedik.

1- Twitter

Twitter’ı anlatmamıza gerek yoktur herhalde. Eğer henüz bir Twitter hesabına sahip değilseniz işletmeniz için büyük bir eksikliktir. Twitter sadece tweet attığınız daha doğrusu işletmenizin faaliyetleri ile ilgili içerik paylaşabileceğiniz bir ortam olmaktan ziyade müşterilerden geri bildirim alabileceğiniz muazzam bir ağ. Eğer iyi bir strateji ve yönetim oluşturabilirseniz sizin için eşsiz bir CRM departmanı olabilir. Bu kanal üzerinden mevcut müşterilerinizi bilgilendirirken potansiyel müşterilerinize de ulaşma imkanı sağlayabilir, onlarla etkileşime geçerek marka elçileri yaratabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizi anlık olarak takip ederek neler yaptıklarını da inceleyebilirsiniz.

2- LinkedIn

Eğer çevrimiçi dünyada saygın bir yer edinmek istiyorsanız hem kendiniz hem de firmanız için LinkedIn en önemli ağlardan biridir. Basit anlamda Facebook’un iş dünyasına uyarlanmış modeli diyebileceğimiz bu kanal ile potansiyel yeni çalışanlara ulaşmanız, müşterilerinizi bu kanal üzerinden de etkilemeniz mümkün. Ayrıca SEO açısından da size katkı sağlayabilecek bir arena. LinkedIn üzerinden açacağınız şirket profile ya da grup ile kullanıcılara ulaşabilir çalışmalarınız hakkında bilgi verebilirsiniz. Yalnız LinkedIn’de başarılı olmak istiyorsanız bilgilerinizi sürekli güncel tutmakta yarar var.

3- Instagram

Instagram kullanımı en kolay uygulamalardan biridir. Doğru kullanımı sonucunda markanıza bağlı marka elçileri kullanıcılar kazanabilirsiniz. Instagramı sadece fotoğraf paylaşım aracı olarak değil, bir satış kanalı olarakta düşünebilirsiniz. Firmanıza ait ürüne ya da vermiş olduğunuz hizmete yönelik görsel içerikler paylaşarak ve özellikle konuyla ilgili kullanıcıların dikkatini çekebilecek hashtag’leri kullanarak bir çok kişiye ulaşma ve mesajınızın sağlıklı iletebilme imkanını oluşturabilirsiniz. Burada en önemli konulardan biri; paylaştığınız içeriğin hashtag’le ve metinle ilgili ve tutarlı olmasıdır. Özellikle gıda, moda, lifestyle ve lüks odaklı markalar için Instagram bulunmaz bir nimettir.

4- Google+

Her ne kadar ülkemizde çok fazla tercih edilmese de Google+ önemli argümanlardan biridir. Facebook’a göre biraz daha resmi olan bu platform SEO açısından önemli bir mecra. Kullanım şekli Facebook’a benzerlik gösteren bu platformda sıkıntılı olan kısım arayüzünün tasarımı. Seo merkezli bu mecra tıpkı Facebook’ta olduğu gibi firmanıza ait sayfa açıp ürünleriniz, hizmetleriniz ve firmanızla ilgili içerikleri paylaşma imkanı sunuyor.

5- Foursquare / Yelp

İşletmeniz için yararlı olabilecek ve size geniş kitlelere ulaştırabilecek kanal da konum tabanlı sosyal ağlardır. Bu alanda en favori uygulama kuşkusuz Foursquare. Yelp’te kullanabileceğiniz uygulamalar arasında ama ülkemizdeki kullanım yoğunluğuna baktığımızda Foursquare sizin için en ideal uygulamalardan. Foursquare ile kullanıcılara ben de buradayım diyebilir ve işletmenizi ziyaret eden kullanıcılara yapmış oldukları check-in karşılığında farklı fırsatlar sunarak onları sadık müşterileriniz haline getirebilirsiniz.

6-Pinterest

İşiniz ürün odaklı olmasa bile, Pinterest yine de yararlı bir araç olabilir. Eğer bir ürün pazarlaması yapmıyorsanız işiniz ile ilgili paylaşımlar yaparak kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Örneğin gıda sektöründe yer alıyorsanız yemek tarifleri ile ilgili paylaşım yaparak ev hanımlarının dikkatini üzerinize çekebilirsiniz. Unutmayın Pinterest kullanıcılarının %80’i kadın kullanıcılar tarafından oluşmaktadır. Farklı konular için açacağınız board’lara fotoğraflar yükleyerek kullanıcıların ilgi duydukları alanlar ile ilgili görselleri incelemelerini sağlayabilirsiniz. Tasarım, moda, gıda veya tatil hizmetleri sunan bir işletmeniz varsa bu ağ tam size göre.

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın