Gençler İnternetsiz Yapamıyor

IAB Türkiye tarafından yapılan İnternet Ölçümleme Araştırması’nın Eylül 2014 verileri geçtiğimiz günlerde açıklandı. Yapılan araştırmaya göre gençlerin online video izleme oranın bir sene içerisinde %13 arttığı gözlemlenmekte.

Ayrıca ülkemizdeki yaş gruplarını incelediğimizde genç yaş grubunu oluşturan 17-24 yaş aralığında yer alan kullanıcılar, toplam internet kullanıcıları arasında %28’lik dilimi oluşturmakta.

Yaş gruplarındaki internet penetrasyonunu incelediğimizde 12-16 yaş grubunun penetrasyonu %73, 17-24 yaş aralığının %78, 25-34 yaş aralığının %58, 35-44 yaş aralığının %41, 45-54 yaş grubunun %28 ve 55 yaş ve üzeri grubun internet penetrasyonunun %14 olduğu gözlemlenmekte.

Araştırmada dikkat çeken diğer bir nokta da genç internet kullanıcılarının en çok arama motoru ve sosyal ağlarda vakit geçirdiği ile ilgili. Cinsiyet verilerine baktığımızda internet kullanıcılarının %42’si kadın kullanıcılar iken %58’lik dilimi erkek kullanıcılar tarafından oluşmakta. SES grupları olarak incelediğimizde de AB grubu %15, C1 grubu %28, C2 grubu %37 ve DE grubu da %19’luk bir dilime sahip. (17-24 yaş grubu internet kullanıcılarının cinsiyet ve SES dağılımı)

Türkiye gençleri anlama kılavuzu araştırmasının sonuçlarını incelediğimizde; cihaz sahipliği kategorisinde taplet kullanımının oranı %13 olarak sonuçlanırken, akıllı telefon kullanımı %40 olarak sonuçlanmıştır.

Yapılan araştırma ile ilgili aşağıdaki infografi çalışmasını inceleyebilirsiniz.

Araştırma verilerini ayrıntılı incelemek için lütfen tıklayınız.

fikrimesai-iab-turkiye-arastirmasi

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın