Google + 3 Yılı Devirdi. Peki Ne Değişti? (İnfografik)

28 Haziran’da 3. Yılını dolduran Google + nasıl Google + oldu biraz ona değinmek istedik ve karşımıza bunu en güzel özetleyebilecek bir infografi çalışması çıktı.

Google Plus’ı incelediğimizde aslında 3 yıllık bir süreçten daha uzun bir geçmişe sahip olduğunu görebiliriz. 24 Ocak 2004 tarihinde “Orkut” ile sosyal ağ çalışmasına başlayan Google, o zamanlarda sosyal ağlar arasında bu denli rekabetçi bir çekişmenin olmamasından dolayı Orkut’u popular bir uygulama haline getirmiştir. Orkut’tan bahsederken bir dipnotu da eklemekte fayda var 10 yıldır hizmet veren Google’ın sosyal ağı 30 Eylül 2014 tarihi itibariyle bizlere veda edecek. Bu gelişme ile ilgili bilgiye “Orkut’a Elvada” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlık sitelerinin popüleritesinin artması ile Mayıs 2008 yılında Google Friend Connect hamlesi yapan şirket sosyal ağlardaki iddiasını sürdürmeye devam etti.

Facebook’un hızlı yükselişine karşı hamlelerini arttıran dünya devi arama moturu Google, Mayıs 2010 yılında yeni bir hamle ile Google Buzz ile karşımıza çıktı. Kimine göre tam bir fiyasko kimine göre de aceleyle yapılmış bir uygulama olan Buzz başlangıçta iddialı görünse de bu iddiası sadece sözde kaldı.

Sonra karşımıza Google + çıkageldi. Önce sadece davet ile üye olunabilinen sistem kısa sürede meraklı sayısını arttırdı. İlk 3 aylık periyodu diğer sosyal ağlarla karşılaştırıldığında en çok kullanıcıya ulaşan bu uygulama kısa sürede popülerliğini yitirdi. Detaylı incelediğimizde Facebook’tan daha fazla uygulamayı/özelliği bulunsa da bizce en büyük problem ara yüzü ve kullanışlı olmaması. Biraz karışık görünen uygulama ülkemizde çok tutulmasa da özellikle Avrupa’da kullanımı oldukça fazla. En çok kullanan bireylerde öğrencilerden oluşuyor.

Mevcut kullanıcı sayısı 359 milyon olan Google + en büyük rakibi Facebook ile karşılaştırıldığında sadece ¼ ‘lük bir kısmı oluşturabiliyor.

İnfografiden de incelediğimizde erkek kullanıcılar Google Plus’ın hakimi olmuşlar. Facebook’ta ise hemen hemen kadın ve erkek kullanıcı sayısı birbirine eşit durumda.

Yaş ortalamasına baktığımızda Google Plus’ın yaş ortalaması belirttiğimiz gibi genç kitleden oluşuyor ve 28 olarak tespit edilmiş. Facebook’ta ise orta yaş ağırlıklı, ortalama yaş 38.

Daha detaylı bilgi için Google Plus’ın 3. Yılı için hazırlanmış olan infografiyi inceleyebilirsiniz.

fikrimesai-google-plus-3-yasinda

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın