Google, Android L ve Material Design’ı Tanıttı

Google, geliştiriciler konferansı I/O 2014’te yeni tasarım dili Material Design’ı ve Android L, Android TV, Android Wear, Android Car ve Google Fit gibi birçok yeniliği tanıttı.

Konferansta Sundar Pichai’nin yaptığı açıklamaya göre, Android kullanıcılarının sayısı 1 milyara ulaşmış ve Android cihazlarla her gün 93 milyon selfie çekiliyor.

Android’in yeni sürümü Android L ve yeni tasarım anlayışı Material Design, daha yuvarlak öğeler ve minimalist arayüzüyle dikkat çekiyor. Tüm ekran boyutlarına standart bir görünüm getiren Material Design, yalnızca mobil cihazlar için değil, Chrome OS ve web servislerini de kapsayacak.

Bu yenilikle Android cihazlarda bildirimler IOS’ta olduğu gibi kilit ekranında görünecek ve çift tıklandığında uygulamaya geçiş yapılabilecek ya da direkt kilit ekranından etkileşime geçilebilecek.

Project Volta denen yeni bir sisteme geçiş yapacak Android ile arka plan uygulamaları kısıtlanacak ve bu da 90-120 dakikaya kadar pil tasarrufu sağlayacak.

Hala geliştirme aşamasında olan Android L’in final sürümünü indirebilmek için kullanıcıların sonbahara kadar beklemesi gerekecek.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın