”Humin” Yeni Telefonun Olmaya Geliyor

Tüm kişilerinizi, aramalarınızı ve sesli mesajlarınızı bir uygulamada birleştiren Humin, kullanımınıza göre sizin için en önemli olan kişilerinizi, etkileşimlerinizi ve belirlenmiş bir zamanda iletişime geçmeniz muhtemel kişileri tahmin ediyor.

Humin’in CEO’ su ve kurucusu Jain Mashable’a uygulama ile ilgili bazı açıklamalrda bulunmuş ve uygulamayı ve kullanma alanlarını aktarmaya çalışmış. Humin ile çözüm getirmeye çalıştıkları sorunun aslında 90’lardaki internet problemi ile aynı olduğunu söylüyor. Sözlerine ‘’İnsanlar unutmuş olabilir ama internette arama yaparken alfabetik sıraya göre arama yapıyorduk. Neyse ki, Google gibi şirketler bu sorunu fark ettiler ve aradığınız şey ile ilgili olan sonuçları önünüze getiren bir sitem geliştirdiler. Biz sizin kiminle iletişime geçmek istediğinizi tahmin edemiyoruz fakat sen senin istediğin kriterlere uygun şekilde kişileri arayabiliyorsun.

Mesela numarasını yeni eklediğiniz biri ile ortak arkadaşlarınızı Humin sayesinde görebiliyorsunuz. Ya da o hafta içinde yeni tanıştığınız kişilerin kim olduğunu arama yaparak bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda sen yer değiştirdikçe uygulama da sana ayak uyduruyor. Mesela yeni bir lokasyona gittiğinizde arkadaşın olabilecek kişileri sana öneriyor. Bir numarayı ilk eklediğinde Humin sana numarasını, e-posta adresini, hatta nerede nasıl tanıştığınızı ekleme fırsatı veriyor.

Humin’in geliştirilme süreci 1.5 yıldır devam ediyor ve geçtiğimiz bir kaç aydan beri de test sürümü gerçekleştiriliyor. Uygulama daha yayınlanmadan önce Fortune 100 şirketlerindeki çalışanlar tarafından kullanılacağı gelen haberler arasındaydı.

Uygulama Şubat ayından itibaren özel bir Beta sürümü ile dünyanın her yerinden 20.000 farklı kişi tarafından denedi. Küçük bir bölüm insan seçildiği ama bu kişilerin oldukça kabarık bir iletişim listesine sahip oldukları Humin’in geliştirilerinden gelen haberler arasında. Kullanıcılardan gelen geri bildirimlere gelecek olursak Humin CEO’su Jain’nin dediğine göre muhteşem. ‘’Herkes neden bu uygulamanın daha önce yapılmadığını soruyor. ‘’

Ücretsiz uygulama şu an sadece iPhone için, fakat ileriki dönemlerde tüm Apple cihazlar ve Android kullanıcıları için uygulamanın geliştirileceğiniz söylüyor.

Bakalım şimdilik muhteşem görünen bu uygulamadan kimler memnun kalacak, kimler aradığını bulacak?

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın