Iphone X, Iphone 8 ve Iphone 8 Plus Tanıtıldı!

Dün akşam saatlerinde milyonlarca kişiyi ekrana kilitleyen teknoloji devi Apple, Iphone 8, Iphone 8 Plus ve Iphone X ‘ i tanıttı. Apple Park içerisindeki Steve Jobs Amfisi’nde gerçekleştirilen etkinliğin detaylarına Apple Türkiye sayfasında da sunum ve tanıtım filmi olarak yer verildi.

On yılı aşkın süredir ön yüzünün tamamı ekrandan oluşan bir Iphone tasarlama hayali kuran Apple, dün bu hayalini Iphone X ile gerçekleştirdiğini duyurdu.Iphone 8 ve 8 Plus’tan daha fazla merak edilen ve dikkatleri üzerine toplayan Iphone X ( Iphone 10) için Apple, ‘’ Somut bir obje olmanın ötesinde gerçek deneyimin kendisi ‘’ ifadesini kullandı.

Tanıtımından birkaç ay önce Ipnone X için yüz tanıma ( Face ID) ve tamamının cam olacağı gibi özellikleri sızdırılsa da kablosuz şarj ve ana düğmenin kaldırılması kullanıcıları için sürpriz oldu.

Iphone X ile ilgili diğer detaylar ise şu şekilde;

Kasa ve ekran olarak tek bir bütün halinde tasarlanan Iphone X , aygıt ve ekran arasındaki sınırları ortadan kaldırdı.

Sadece Iphone X için tasarlanmış OLED panel yapıldı.

Mekanik düğmeler yerini tamamı dokunmatik tuşlara bıraktı. Artık ana ekrana dönmek için tek bir kaydırma hareketi yeterli olabilecek.

Iphone 10 içerisinde yer alan IOS 11’deki hızın da IOS 10’ a göre daha seri ve akıcı olduğuna dikkat çekildi.

Parlatılmış paslanmaz çelik şerit, tamamı camdan oluşan su geçirmez dizayn oluşturuldu.

Kablosuz şarj teknolojisi, Iphone 10’un en iddialı özelliklerinden biri oldu. (Airpower)

TrueDepth kamera sistemi, olağanüstü derinlik algılama fonksiyonu ile tek bir yüz hareketi sayesinde tuş kilidini açabilme özelliği geldi. Bu Iphone’un alışılmış Touch ID sisteminden Face ID’ye geçtiği ilk aşama olarak değerlendirildi.

Türünün ilk örneği olarak nitelendirilen ‘’A11 Bionic Çip’’ ile Iphone’un sahip olduğu kişiyi karanlıkta bile tanıyabileceği bir sistem geliştirildi. (Geliştirilen bu özellik ile, Iphone karşısındaki kişinin fiziksel yüz hareketlerine de adapte olabilecek. ( Yani yüzünüz telefonunuzun güvenilir parolası, Tek bakışla telefon kilidini açabilecek olmak.)

Yüzünüzdeki 50’den fazla kasın hareketleri de bu TruthDepth özelliği sayesinde hareketli emojilere dönüşebiliyor.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra, ön ve arka kameranın sahip olduğu portre modu, ortam ışığını kullanıcıların kendisinin ayarlayabiliyor olması, stüdyo ışığı efektleri, genişletilmiş kamera optimizasyon seçenekleri, artırılmış gerçeklik gibi özellikler de söz konusu.

Fiyatlar ise, iPhone X’in 64 GB’lık modelinin fiyatı 999 dolar, 256 GB’lık modeli ise 1149 dolardan satışa sunulacağı konuşuluyor.

Kaynak:  https://www.apple.com/shop/buy-iphone/iphone-x

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın