İyi Bir Tasarım Olmadan İçerik Pazarlamasında Kazanamazsınız

İçerik ve tasarım birlikte kullanıldığında etkiyi/mesajı kuvvetlendirir. İçerik pazarlama çabalarınızda kelimeleri hayata geçirmenin en önemli aracı tasarımdaki güçtür. İçerik pazarlamasında başarı içerik ve tasarımın uyumuyla başlar.

İçeriğin tasarıma ihtiyacı olduğunu kanıtlayan birkaç araştırma ile bu denkleme katkı sağlamakta fayda var:

– Pazarlama uzmanlarının %37’si görsel pazarlamanın işletme için en önemli içerik biçimi olduğunu, ikinci sırada da bloglamanın yer aldığını belirtmektedirler. (kaynak)

– İçeriğin tüketilmesi için 15 dakika süre verildiğinde, insanların üçte ikisi (düz bir şeyin aksine) güzel tasarlanmış bir şeyi okumayı tercih etmektedir. (kaynak)

– Bir web sitesinin içeriği veya yerleşimi cazip değilse, insanların %38’i onunla etkileşime girmeyi bırakmaktadırlar. (kaynak)

– İnsanlar bir çalışmaya ilgi duyduklarında genellikle üç gün sonra bu bilginin yaklaşık %10’unu hatırlarlar. Ancak ilgili bir görüntü aynı bilgiyle eşleştirilirse, üç gün sonra bilgilerin %65’ini hatırlarlar. (kaynak)

– Görüntüye sahip olan tweetler, resimler olmadan yayınlanan tweetlerden %150 daha fazla retweet almaktadır. (kaynak)

– Resimli Facebook yayınları, resim içermeyenlerle karşılaştırıldığında 2.3 kat daha fazla etkileşim elde etmektedir. (kaynak)

Tasarımın bu kadar önemli olduğu bir durumda kurumunuzda tasarımcınız olmayabilir ya da kişisel paylaşımlarınızı herhangi bir tasarım programını kullanamadığınız için görsel çalışmalarla zenginleştiremiyor olabilirsiniz. Bu durumda imdadınıza hem zamandan tasarruf edebileceğiniz hem de içeriğinizi kuvvetlendirebileceğiniz ücretsiz tasarım programları yetişiyor.

Unutmayın, ne olursa olsun bir aşamaya geldiğinizde bir tasarım çalışması yapmanız gerekecek ve bunu yaptığınızda bir amatör gibi görünmenize hiç gerek yok.  Tasarımcı olmayanların ortak tasarım görevlerini yerine getirmesine yardımcı olabilecek kolay kullanımlı araçlara “Tasarımcısı Olmayan Kuruluşlar için Ücretsiz Temel Tasarım Araçları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın