Niş Eticaret Sitelerine Farklı Bir Örnek “Cenazemarket”

Hemen hemen her gün online dünyada yeni eticaret girişimlerinin doğuşuna ve birçoğununda sektörde yok oluşuna tanık olduğumuz bir zaman diliminde yer  alıyoruz. Kimi zaman bu siteler birbirinin tekrarı gibi görünse de bazıları yarattıkları niş alan ile dikkatleri üzerine çekmekte. Ülkemizde genellikle birbirinin takliti şeklinde yer alan eticaret girişimlerinde bir örnek dikkatleri fazlasıyla üstüne çekmekte.

Malum hepimiz bir gün öleceğiz, kaçış yok! 1992 yılından beri cenaze malzemeleri toptancılığı yapan Antalyalı bir firma, bilgi çağında bende varım, devir internet devri demiş hedefini büyütüp cenaze malzemeleri üzerine bir e-ticaret sitesi açmış ve adını da cenazemarket.com koymuş.

Site de yok yok! Kefen takımlarından, tabutuna kadar her şey var. Açıkcası incelerken içimiz kararmadı değil. Ama artık büyüklerimiz koyunlarında kefen paralarını saklayacaklarına buradan kefen takımı setlerini alarak işlerini garantiye alabilirler. Site de bir tek gömülecek alan satın alınamıyor. Ölüm sonrası hazırlıklar için herşey mevcut. Dikkatimizi çeken kınanın bile satılması. Herhalde öldükten sonra sevineceğini düşündüğünüz kişilere hediye amaçlı.

Bu tür niş alanlar her zaman dikkat çekmiştir. Bazı noktalarda soru işaretleri olsa da bu örneğe ülkemizdeki niş e-ticaret sitelerinin zirvesi denebilir. Soru işaretine gelirsek kargo zamanı; 2 iş günü olarak belirtiliyor. Ölü beklemez. Ama diğer yaşama hazırlıklarını yapan yetişkinler için ideal bir site.

Sadece ölüm sonrası malzemeler de yok aslında yaşarkende kullanabileceğiniz malzemelerde satılıyor. Mesela hasta bezleri, takunyalar,vyıkama lifleri,vgül suyu, hamam takımı, al yazma tülbent takımı ve en önemlisi pamuk 🙂

Siteyi açan firmayı tebrik etmek lazım, girişimcilikte sınır olmadığını bizlere birkez daha gösterdi. Bakalım, ülkemizde bir klasik olan taklit etme alışkanlığı bu siteye rakipler doğracak mı?

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın