Nokia’nın Android İle Buluşması

Nokia kafalarımızı karıştırmaya ısrarla devam ediyor. Kendi hayat planlamalarında sıkıntıları olduğunu düşündüğümüz Finliler, aynı stratejik problemleri firmalarına ve dolasıyla ürünlerinede yansıtarak kullanıcılarına `yok mu bi 3310`dedirtiyor.

Symbian`ın ölümünden sonra diriltmek için çaba sarf eden firma olmayacağını anlayıp windows ile anlaşmaya varmıştı. Bir süredir windows işletim sistemi ile lumia model ürünleri yine tabiki windows`un yardımlarıyla ayakta tutmaya çalışan firma yeni bir radikal karar alıp, Android işletim sistemiyle çalışan ve Foxconn tarafından üretilecek bir tableti görücüye sundular Helsinki’de düzenlenen Slush 2014 Start-up etkinliğinde. Böyle olunca ortaya Nokia’nın Nokia ile kapışması gibi hem sektör otoritelerinin hemde kullanıcıların kafasını bir hayli karıştırıyor. Nokia’nın Windows8 işletim sistemini kullanan tableti Lumia 2520’nin rakibi olarak Nokia N1 Android tabletini öne sürüyor.

Aynı konferansta bir set top box’ın ve Z Launcher adını verdikleri bir Android kullanıcı arayüzünü tanıttılar. Google Play’den indirilebilecek olan Z Launcher ile Android kullanıcıları için neyi hedeflediklerini tam olarak kestiremesek de, en azından Set Top box ile salonlarımıza girmeye çalıştıklarını anlayabiliyoruz.

Nokia’nın gidişhatına yönelik yapılan kötü eleştirilere yanıt veren ürün müdürü Sebastian Nystrom , bu yorumları yapanların daha fazla yanılamayacaklarını belirterek, Nokia’nın bu kötü imajı kurtarmak için göstermesi gereken 5K fırın ekmeklik PR performansı konusunda kafalarda soru işaretleri bırakmaya devam ediyor.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın