Sağlıklı Yaşam Artık Parmaklarınızın Ucunda

Yazın da gelmesiyle birlikte hepimizin farkında olduğu bir gerçek var ki yumurta kapıya gelmeden harekete geçmiyoruz. Hangi konudan bahsettiğimizi anlamayanlar için konuyu açmakta yarar var. Yaz ayları yaklaştıkça insanları kilo verme, sağlıklı yaşama, bikinilerin içine sığma telaşı alıyor. Ama ne yazık ki günümüz şartlarında gerek zamansızlıktan gerekse maddi yetersizliklerden bazen de üşengeçlikten kimse spor yapmaya, spor merkezlerine gitmeye zaman bulamıyor.

Bu noktada devreye hayatımızın her bölümüne bir şekilde sızmayı başaran uygulamalar giriyor. Artık aklınıza gelecek her türlü şeyin uygulamasını bulabilmeniz mümkün. Öyle ki bir ıslık ile kaybettiğiniz telefonunuzu bile bulabiliyorsunuz. Hal böyleyken sağlıklı yaşam ve spora dair uygulamaların hayatımıza entegre olması çok da zaman almadı. Bu uygulamalar ile spor faaliyetleri ile ilgiler veriler kayıt altına alınabiliyor, kişiye özel diyet listeleri hazırlanabiliyor ya da sağlıklı yaşam ile ilgili ip uçları alınabiliyor.

resim 2

Flurry’nin yaptığı araştırmanın da sonucu zaten bu alandaki hızlı büyüme hakkında gerekleri ortaya koyuyor. iPad ve iPhone için yapılan uygulamalrı inceleyen şirket bu alana yönelik uygulamalrın kullanımında % 60 oranında bir artış tespit etmiş. Genel mobil uygulamalrı inceledindiğinde ise bu oran % 33. Bu rakamlardan da insanların bu tarz uygulamalara ilgilerinin oldukça fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Uygulamalara ilgi gösterenlerin büyük bir çoğunluğunu ise % 68 ile kadınlar oluşturuyor. Yaş dağılımına bakıldığında 25-54 yaşları arasındaki kesimin bu uygulamalara daha fazla ilgi gösterdiğini görüyoruz.

Araştırma başka çarpıcı sonuçlar da içeriyor. Sağlık ve fitness uygulamarına artan bu ilgi giyilebilir teknolojilere de bir hareketlilik getireceğe benziyor. Kleiner Perkins Caufield & Byers’den Staphanie Tlenius’a göre, Amerikalı tüketicilerin % 30’u kalori takibi yapan, kalp ritmini ve diğer yaşamsal faaliyetlerin takibini yapan cihazlar giyecekler. Özellikle bu uygulamalara özel saatlerin kemerlerin ve benzeri kişisel eşyaların popülerliği oldukça artacak.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın