SEM (Search Engine Marketing) Nedir?

Google’da dikkat etmişsinizdir, en azından gözünüze çarpmıştır. Aradığınız bir konu hakkında merak ettiğiniz kelimeyi yazıp arattığınızda ilgili linklerden önce en başta çıkan bazı reklam alanları ya da ekranın sağ tarafında kutucuklar içerisinde aradığınız kelimeyle eş değer reklamlar çıkar.Heh işte biz ona SEM diyoruz. Yani Search Engine Marketing Türkçe anlamıyla Arama Motoru Pazarlaması diyoruz. Peki nedir bu SEM? Vikipedia her zaman olduğu gibi imdatımıza yetişiyor, diyorki: “SEM, internet sitelerinin, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERPs) görülebilirliklerini arttırarak tanıtım yapan internet pazarlama yöntemleridir.” Neymiş “internet pazarlama” yöntemiymiş.

Her arama motorunun kendine özel reklam tanıtım yöntemi, stratejisi vardır. Bizim hayatımız olmuş Google, bizde buradan yola çıkalım dedik, yoksa Yahoo, Yandex, Bing gibi arama motorlarında da aynı sistemler mevcut. Ama Google en büyük Pazar payının sahibi olduğundan onun üzerinden örnek verelim dedik.

Peki Google da bu işler nasıl yürüyor? Çok çalışmışlar güzel kurgulamışlar, matematiği de iyi oturtmuşlar “Google Adwords” dediğimiz sistemi kurmuş adamlar. Google Adwords nedir?  Google‘ın ana gelir kaynağı olan reklam teknolojisidir. AdWords ile Google arama sonuçları sayfalarında ve Google içerik ağında tıklama-başı-maliyet (CPC) ile reklam satın alınabilir. Yani yukarıda bahsettiğimiz ilk başta çıkan ve sağ tarafta olan reklamlar tamamen bu programın kullanılması ile oluyor. Her firma faaliyet alanı ile ilgili anahtar kelimeleri belirliyor. Yani adamlar oturup müşteri hangi kelime ile arama yaparsa beni karşısında bulabilir diye düşünüp taşınıyorlar. Ama bunu genelde firma değil ajanstakiler yapar, işleri zor yani. Her şey anahtar kelimeyi belirlemekle olmuyor tabi, bundan sonra reklamınızın yayınlanacağı daha doğrusu aramalarda görünmek istediğiniz lokasyonları seçiyorsunuz. Örneğin sadece İzmir’de hizmet veren bir işletme, hedef kitlesi İzmir’de olduğu için buradaki aramalarda en başta görünmek ister. Dolayısıyla lokasyonların seçimi oldukça önemli. Bir de reklam alanında iletilecek mesaj da önemli, rekabete aykırı konu başlıkları, veya alanınızla ilgili olmayan konu başlıkları ve açıklamalar Google’nin mükemmel çalışanlar tarafından tespit edilebiliyor ve reklamlarınız dondurulabiliyor. Ne güzel değil mi? Böylece kurallarına göre mutlu mesut rekabet edebiliyorsunuz.

Bu arada unutmayalım, anahtar kelime seçimleri de çok önemli, tıklama başı maliyet dedik ya iyi takip etmek lazım. Örneğin bir ayakkabı satıcısı olduğunuzu düşünelim ve Google Adwords’ü kullanacaksınız. Anahtar kelimeler arasında “ayakkabı” yı seçerseniz sizin için oldukça maliyetli olacaktır, hem çok arandığından tıklama başı maliyet doğuracaktır, hem de diğer markalarında bu kelimeyi tercih etme olasılığından dolayı maliyetler kızışacaktır. Bunun yerine “İzmir’de ayakkabı, Ayakkabı İzmir, Ayakkabı çeşitleri” (bunlar tamamen hayali ortaya atılmıştır) gibi anahtar kelimeleri seçerek maliyetlerinizi optimum düzeyde tutabilirsiniz.

Dedik yaa bir çok arama motoru var hepsinde de benzer sistemler mevcut. Biz Google üzerinden gittik ama, Filipinler’e yönelik bir iş yapıyorsanız Google Adwords kanalının yanı sıra Yahoo nun reklam sistemini de kullanmanızda yarar olacaktır. Çünkü Filipinler’de önemli bir kullanıcı kitlesine sahipler. Mesela ülkemizde Yandex’in de önemi hızla artıyor, buna yönelikte reklam harcamaları yapılabilir. Kısacası SEM’e girmeden önce pazarı iyi analiz etmek ona göre oyuncuları seçmekte yarar var.

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın