Senin Videon Ne Kadar?

Bir video yayınlamak istiyorsun. Evet ama nasıl daha fazla dikkat çekebilirsin? Nasıl daha fazla insana ulaşabilirsin? Ne yapacağını da karar verdin. Şu an tek sıkıntın video ne kadar uzunlukta olacak. Eğer çok uzun bir video yapmaya kalkarsan insanlar bir süre izledikten sonra esnemeye başlayacaklardır. Ve tabi ki uykularını açmak için yeni bir şeyler arayacaklardır. Gereğinden kısa bir video yapmaya kalkarsan da istediğin mesaj daha anlaşılamamışken, videon bitecek ve boş gözlerle ekrana bakan bir izleyici kalacak. Belki onu kaçırmış olmayacaksın, ama aranızda bir etkileşim olabileceğini söylemek de yalan olur. Böyle zamanlarda ilk önce ben ne yapardım diye düşünmekle işe başlamakta fayda var bu yüzden. 

You Tube’daki videoların uzunluklarının videonun izlenirliğini ve etkisini nasıl etkilediğini belirlemek için Social Bakers araştırma yaptı. Bunun için farklı sektörlerden en çok izlenen 300 video seçiliyor. İncelenen videolardan neredeyse % 50′ si 16 saniye ile 120 saniye arasında. En başarılı videolar ise 2 dakikadan kısa olanlar.

Kısa ve Sevimli Videoları Kim Sevmez? 

Sosyal mecralarda en çok izlenen videolar hangileridir diye sorsak ilk üçü zorlayacak bir cevap var: Kimilerinin aklına da gelebileceği gibi sevimli kedi videoları tabi ki. Gün içinde, iş aralarında çok azımızın aklına belgesel açıp izlemek gelir. Ama bir kedi videosuna rastladığımızda bir bakmadan geçmek oldukça zordur. Özellikle son günlerde popüler olan Vine ve İnstagram videolarına baktığınızda mesajı hızlı veren, kısa videoların daha popüler olduğunu görebiliyorsunuz. İnsanların dikkatini daha fazla çekmek için tüm sanal mecralara her gün bir önceki günden daha fazla içerik yollanıyor. Fakat unutmamakta fayda var ki mesajınızı ne kadar eğlenceli, ne kadar açık ve ne kadar kısa verirseniz üst sıralara çıkma şansınız o kadar yüksek.

Bunun yanında, bazı markalar ve sektörler için kısa video hazırlamak çok da mümkün değil. Mesela videoları incelerken oyun sektörüne baktığımızda en çok izlenenler 3 ile 5 dakika arasında. Tabi ki de burada da videoların yaratıcı olması çok önemli bir faktör.

Videonuzu çalıştığınız sektör için de yapıyor olabilirsiniz,kendi kişisel uğraşlarınıza yönelik de olabilir. Önemli olan içeriğinizi nasıl ve ne kadar zamanda sunduğunuz. İyi bir içeriği çok kısa sürede anlatmaya çalışarak da, gereksiz uzatarak da heba edebilirisiniz. İçeriğinizi bir videoda hayat buldurmadan önce mesajınızı en etkili nasıl verebilirsiniz bunun planını yapın. O zaman işlerin daha yolunda gittiğini göreceksiniz.

http://www.socialbakers.com/blog/1984-videos-under-two-minutes-generate-the-most-youtube-views

 

sosyal-medya-izmir-youtube-video-social-bakers-1

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın