Socialbakers Ağustos 2014 Sosyal Medya Raporu Açıklandı

Sizlere her ay sunduğumuz SocialBakers Sosyal Medya Raporu’nun Ağustos ayı verileri yayınlandı. Ülkemizde faaliyet gösteren markaların Sosyal Medya’daki konumu hakkındaki verilerin yayınlandığı rapordaki sıralamalarda geçtiğimiz aya göre göze çarpan değişikliklere rastlanmadı. Bazı kategorilere yeni oyuncular dahil olmuş durumda, kategorilerin büyük çoğunluğunda ilk 5 firma aynı fakat yerleri değişmiş durumda. Markalar kategorisinde geçtiğimiz ay olduğu gibi bu ay da lider olarak Volkswagen Türkiye yer alıyor. Medya sektöründeki markalar kategorisinde ise sıralamada ciddi değişiklikler olmuş durumda. Son 3 ayın lider NTVSpor yerini SPORX’e bırakmış durumda.

Markalar kategorisinde takipçi sayısı bakımından yapılan değerlendirmede geçtiğimiz aya göre ilk 5’te bir değişme yok. Markalar arasındaki sıralama da aynı görünüyor. Buna göre Volkswagen Türkiye’nin liderlik yaptığı sıralamada bu markayı Turkcell, Avea, bukombin.com ve Nokia Türkiye sayfaları takip ediyorlar.

Medya sektöründeki markalar sıralamasını incelediğimizde ilk 5’te yer alan markaların değişmediğini fakat sıralarının değiştiğini gözlemliyoruz. Son 3 ayın lideri NTVSpor liderliği SPORX’e kaptırmış durumda. Lider SPORX’i NTVSpor, Penguen, Startv ve Fox Tv takip ediyor.

Twitter takipçilerine göre markaları incelediğimizde geçen aya göre bir değişiklik gözlemlenmiyor. Sadece Turkcell ile Perlite Ore arasında bir sıra değişmesi gerçekleşmiş durumda. Bu kategori de geçen ay olduğu gibi Türk Hava Yolları lider olarak yer almakta, geçtiğimiz ay liderliği Türk Hava Yollarına bırakarak 3. sıraya gerileyen Perlite Ore, bu hafta Turkcell’i geçerek 2.sırada yerini aldı. Bu markaları sırasıyla Turkcell, Turkish Airlines ve Vodafone TR markaları takip etmekte.

Twitter etkileşimini incelediğimizde Starbucks Türkiye haricinde tüm markalar değişmiş durumda. Geçtiğimiz ayı lider tamamlayan Starbucks Türkiye birinciliği Superbahis’e kaptırmış durumda. Buradaki artışı liglerin başlamasıyla yorumlayabiliriz. İddiaseverler için hareketli bir dönem başladı. Starbucks Türkiye’nin 2.sıraya gerilediği listed bu markaları sırasıyla Bank Asya, Vodafone TR ve Trendyol hesapları izlemekte. Geçtiğimiz ay listede yer alan Denizbank, Twigyistanbul, Bank Pozitif ve Türkiye İş Bankası bu ayın sıralamasında yer alamayan markalar.

Youtube’ta en çok görüntülenen vidolarda markaların sıralamasını incelediğimizde, ilk iki sıranın değişmediğini diğer sıralarda yeni markaların yerlerini aldıklarını gözlemleyebiliriz. Bu kategoride lider geçtiğimiz ay da olduğu gibi Turkish Airlines ve hemen takibinde Cornetto Türkiye yer almakta. Sıralamaya yeni giren aktörler ise LG Türkiye ve Lassaturkey bu markalar 3. ve 4.sırada yer almakta. Geçtiğimiz ay 3.sırada yer alan Turkcell ise 5.liğe düşmüş durumda.

Youtube’ta en çok aboneye sahip markalara gözattığımızda sıralamanın değiştiğini ve geçtiğimiz ay listede yer alan Turkcell’in yerine LG Türkiye’nin geldiğini gözlemliyoruz. Geçtiğimiz ayın lideri Turkish Airlines’in yerini Cornetto Türkiye’ye bıraktığı listedeki sıralamayı sırasıyla Samsung Türkiye, Lilakutu ve LG Türkiye takip ediyor.

Her raporumuzda özellikle belirttiğimiz gibi “çok fazla takipçinizin olması etkileşiminizin fazla olduğu anlamına gelmez” sözümüzü doğrulayan bölüme geldiğimizde, en çok etkileşime giren ilk 5 markanın verilerine baktığımızda ilk sıra değişmiyor ve birinciliği geçtiğimiz ayda olduğu gibi Friskies Türkiye alıyor. Bu ay iki yeni markanın listeye giriş yaptığı gözlemlenmekteç.Bu markalar; Sinpaş GYO ve Pro Plan Türkiye. Geçtiğimiz ay listede yer alan Land Rover Türkiye ve Liberty Sigorta listenin dışında kalmış durumda. Friskies Türkiye’nin lider olduğu listeyi Sinpaş GYO, Pro Plan Türkiye, Pelit ve Ege Yapı takip etmekte.

Markaların kullanıcılar ile sosyal iletişim ve sordukları sorulara cevap verme oranlarını incelediğimizde geçtiğimiz ay birinci sırada yer alan Samsung Türkiye sıralamadaki yerini koruyor. 41 dakika ve %94’lük cevap verebilme oranı ile birinci sırada yer alan markayı sırasıyla Nokia Turkiye, Vodafone Türkiye, Turkcell ve Ininal takip ediyor. Geçtiğimiz ay listed yer alan Avea listenin dışına çıkmış durumda.

Facebook’ta yapılan paylaşımları incelediğimizde en çok paylaşımı alan 3 içerikten ikisi her ay olduğu gibi sefamerve’ye ait. Diğer içerik ise bukombin.com’un paylaşmış olduğu içerik.

Bu ay listelerde sıralama değişiklikleri göze çarpan verilerden. Bakalım listelere yeni giren markalar gelecek ay konumlarını koruyabilecek mi?

fikrimesai-socialbakers-agustos-raporu

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın