SocialBakers Ekim 2014 Sosyal Medya Raporu Açıklandı

Her ay sizlerle paylaştığımız SocialBakers Sosyal Medya Türkiye Raporu’nun Ekim ayı verileri yayınlandı. Ülkemizde faaliyet gösteren markaların Sosyal Medya’daki durumu hakkındaki verilere yer verilen rapordaki sırlamalar üzerine geçtiğimiz ay ile bir kıyaslama yaptığımızda fazla değişiklik olmadığı gözlemlenmekte. Sadece bazı kategorilerde yer alan sıralamalarda değişiklikler mevcut. Bazı kategorilere de yeni markalar eklenmiş. Markalar kategorisinde bir inceleme yaptığımızda Volkswagen Türkiye‘nin liderliği devam ediyor. Facebook markalar kategorisindeki sıralama da yer alan diğer markalarda yerlerini korumakta. Medya sektöründeki markalar kategorisine göz attığımızda da geçtiğimiz ayın sıralamasının aynısının olduğu görünmekte. Medya sektöründeki markalar kategorisinde SPORX liderliğini sürdürüyor.

Markalar kategorisinde liderliğini devam ettiren Volkswagen Türkiye‘yi Turkcell, Avea, Bukombin.com ve Sefamerve markaları sıralamalarında değişiklik olmadan takip etmekte.

Medya sektöründeki markalar sıralamasını incelediğimide de tıpkı markalar kategorisinde olduğu gibi sıralamalarda bir değişiklik yok. SPORX ‘in liderliğini sürdürdüğü medya sektörü markalar sıralamasında markayı StarTV, NTVSpor, Penguen ve FOX TV markaları takip ediyor.

Twitter takipçi sayılarına göre markalara gözattığımızda ilk beş içerisinde yer alan markalarda bir değişiklik yok. Fakat geçen ay ikinci sırada yer alan Perlio Ore‘nin yerini Turkish Airlines almış durumda. Sıralamanın lideri Türk Hava Yollarını Turkish Airline, Perlio Ore, Turkcell ve Vodafone TR takip ediyor.

Markaların Twitter üzerindeki etkileşimlerini incelediğimizde geçen haftanın liderliğinde yer alan Bank Asya ‘nın dördüncülüğe gerilediğini ve sıralamada birinci sırayı Twigyİstanbul‘un aldığını gözlemliyoruz. Geçtiğimiz hafta beşinci sırada yer alan Turkish Airlines‘ın sıralamadan çıkarak Kahve Dünyası‘nın sıralamaya girdiği de dikkat çeken verilerden. Twigyİstanbul‘un liderliğindeki sıralamada sırasıyla Starbucks Türkiye, Süperbahis, Bank Asya ve Kahve Dünyası yer almakta.

Youtube’ta videoları en çok görüntülenen markaları incelediğimizde geçtiğimiz ay beşinci sırada yer alan LassaTurkey‘in sıralamadan çıktığını ve onun yerine Turkcell Superonline‘nin sıralama içerisinde dördüncü sırada yer aldığını gözlemlemekteyiz. Geçtiğimiz ay da olduğu gibi Turkish Airlines‘ın liderliğini sürdürdüğü kategoride sırayısla Conetto Türkiye, LG Türkiye, Turkcell Superonline ve Turkcell markalarının olduğu gözlemlenmekte.

Youtube üzerinde en çok aboneye sahip markalara göz attığımızda Eylül ayına göre sıralamada hiçbir değişikliğin olmadığı lider Cornetto Türkiye‘yi, Turkish Airlines, Samsung Türkiye, Lilakutu ve LG Türkiye‘nin takip ettiği görünmektedir.

Her raporumuzda özellikle belirttiğimiz gibi “çok fazla takipçinizin olması etkileşiminizin fazla olduğu anlamına gelmez” sözümüzü doğrulayan bölüme geldiğimizde, en çok etkileşime giren ilk beş markanın verilerini incelersek ilk sırayı Pelit markasının aldığını görmekteyiz. Geçen ay birinci sırada yer alan ekolay.net‘in sıralama dışında olduğu listede lider Pelit‘i Ege Yapı, Duracell, NUXE Türkiye ve NESCAFE Dolce Gusto Türkiye markalarının takip ettiklerini gözlemleyebiliriz. Febreze Türkiye, Palmolive Türkiye ve ekolay.net markalarının bu ayki raporda yerlerini Duracell, NUXE Türkiye ve NESCAFE Dolce Gusto Türkiye‘ye kaptırmaları raporda en dikkat çeken bölümlerden.

Markaların kullanıcılar ile sosyal iletişim ve sordukları sorulara cevap verme oranlarını incelediğimizde Eylül ayında birinci sırada yer alan Samsung Türkiye‘nin yerini koruduğu gözlemlenmekte. 64 dakika ve %98’lik cevap verebilme oranı ile birinci sırada yer alan markayı sırasıyla Turkcell, Innial, Vodafone Türkiye ve Avea markaları takip ediyor.

Facebook’ta yapılan paylaşımları incelediğimizde en çok paylaşımı alan 3 içeriğin sıralamasında her ay olduğu gibi Sefamerve’nin üstünlüğü görünmekte. Sıralamada 2 içeriği bulunan Sefamerve‘yi sıralamada Bukombin.com‘un paylaşımı takip etmekte.

Ekim ayı raporunda Eylül ayının raporuna göre büyük değişiklikler olmasa da yeni oyuncuların sırlamaları kızıştıracağı şimdiden tahminlenmekte. Gelecek ay yeni sürprizler ile sıralamalardaki yerler değişebilir, sıralamalara yeni aktörler eklenebilir. Merakla Kasım raporunu bekleyerek göreceğiz.

Aşağıda, rapor ile ilgili SocialBakers‘ın hazırlamış olduğu infografi çalışmasını inceleyebilirsiniz.

fikrimesai-socialbakers-ekim-2014-turkiye-sosyal-medya-raporu

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın