Socialbakers Haziran 2014 Sosyal Medya Raporu Açıklandı

Her ay düzenli olarak SocialBakers tarafından hazırlanan ülkemizde faaliyet gösteren markaların Sosyal Medya’daki çalışmalarıyla ilgili Haziran raporu yayınlandı. Geçtiğimiz aya göre sıralamalarda değişikliklerin gözlendiği raporda markalar kategorisinde en çok beğeni sahip Volkswagen Türkiye ve Medya sektöründeki kategoride de en çok beğeniye sahip marka olarak NTVSpor liderliğini sürdürüyor.

Facebook’ta en çok takip edilen 5 markayı incelediğimizde liderlik geçen ay olduğu gibi bu ay da el değiştirmiyor ve Volkswagen Türkiye’yi Turkcell, Avea, bukombin.com ve Nokia Türkiye takip ediyor. Geçtiğimiz ayın raporuyla kıyasladığımızda sıralamada herhangi bir değişiklik görünmüyor.

Twitter’a göz attığımızda en çok takipçiye sahip markalarda geçtiğimiz aya göre ilk dört sıra değişmezken geçtiğimiz ayın listesinde beşinci sırada yer alan GSSTORE yerini Vodafone‘a bırakıyor. Perlite Ore‘nin birinci sırada yer aldığı listede bu markayı Turkcell, Türk Hava Yolları ve Turkish Airlines Takip ediyor.

Twitter etkileşimini incelediğimizde geçtiğimiz aya göre liste epey karışmış durumda. Yeni eklenen ve sıraları değişen markalarla listenin bu ayki verilerinde Denizbank birinci sırada yer alıyor ve bu markayı Türkiye Ekonomi Bankası, Finansbank, Starbucks ve Türkiye İş Bankası hesapları takip ediyor.

Youtube’ta en çok görüntülenen videolarda markaların sıralamasına bakarsak, listenin geçtiğimiz ayın sıralamasıyla aynı olduğu gözlemleniyor. Birinci sırada Turkish Airlines yer alırken bu hesabı Cornetto Türkiye, Turkcell Superonline, Turkcell ve Volkswagen Türkiye takip ediyor. Youtube abone sayısına göre incelersek geçen aya göre ilk dört sıra değişmezken beşinci sırada yer alan GençTurkcell‘in yerini Lilakutu alıyor.

En çok tekipçiye sahip medya kategorisine baktığımızdaNTVSpor’u Penguen, Star Tv, Sporx ve Fox Tv takip ediyor. Yeni oluşan listeyi incelediğimizde geçen ay beşinci sırada yer alan Kral Fm’in Haziran ayında ilk beşte yer almadığını görüyoruz. Onun yerine Sporx sıralamaya dahil olan medya markalarından. Ayrıca Fox Tv geçtiğimiz dördüncü sırada yer alırken Haziran ayında bir basamak düşerek beşinci sırada yerini aldı.

Her zaman belirttiğimiz gibi çok fazla takipçinizin olması etkileşiminizin fazla olduğu anlamına gelmez sözümüzü doğrulayan bölüme, en çok etkileşime giren ilk 5 markanın verilerine baktığımızda ilk sıra değişmiyor ve birinciliği geçtiğimiz ayda olduğu gibi Friskies Türkiye alıyor. Bu markayı Dove Men + Care, Pelit, Yasemin Akat ve Damla markaları takip ediyor. Geçtiğimiz ay ilk beş içerisinde yer alan NUXE Türkiye ve Klima Plus bu ayki sıralamaya veda ederken onların yerine sıralamaya Yasemin Akat ve Dove Men + Care markaları dahil oluyor. Geçen ay ikinci sırada yer alan Pelit bu ayki sıralamada üçüncülüğe gerilerken Damla konumu koruyor.

Markaların kullanıcılar ile sosyal iletişim ve sordukları sorulara cevap verme oranlarını incelediğimizde geçtiğimiz ay birinci sırada yer alan Samsung Türkiye sıralamadaki yerini koruyor. 54 dakika ve %96’lık cevap verebilme oranı ile birinci sırada yer alan markayıNokia Türkiye, Nike Football, Avea ve Innial markaları takip ediyor.

Facebook’ta yapılan paylaşımları incelediğimizde en çok paylaşımı alan ilk 3 içeriği incelediğimizde geçen ay ilk 3 ün hepsine sahip olan “sefamerve” nin bu ayki sıralamada iki içeriği yer alıyor. Diğer en çok paylaşım alan içerik birinci sırada yer alan Nike Football’un Dünya Kupası için hazırlamış olduğu videonun yer aldığı çalışma.

fikrimesai-socialbaker-haziran-ayi-sosyal-medya-raporu

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın