SocialBakers Haziran 2015 Türkiye Sosyal Medya Raporu

Her ay düzenli olarak paylaştığımız SocialBakers Sosyal Medya Türkiye Raporu’nun Haziran ayı verileri geçtiğimiz günlerde açıklandı. Ülkemizde faaliyet gösteren markaların Sosyal Medya’daki durumu hakkındaki verilere yer verilen rapordaki sırlamalar üzerine yaptığımız incelemelerde Mayıs ayına göre değişiklikler gözlemlenmekte. Bazı kategorilerde yeni markalar sıralamaya girerken, bazı kategorilerde de sıralamalarda geçen ayki raporun verilerine göre değişiklikler söz konusu.

Raporu genel olarak incelediğimizde fan sayılarına göre ilk beş sektör sıralamasında değişiklikler söz konusu. Bu ayın sıralaması geçtiğimiz ay olduğu gibi ” Telekomünikasyon, e-ticaret, otomobil, hızlı tüketim ve moda” şeklinde.

Markalar kategorisinde son 9 ayda olduğu gibi Volkswagen Turkiye liderliğini koruyor. Sıralamada geçtiğimiz ay ilk 5 içerisinde yer alan Sefamerve yerini Teknosa‘ya bırakmış durumda. Volkswagen Turkiye‘nin ardından sıralama Turkcell, Avea, Vodafone Türkiye ve Teknosa markalarıyla devam etmekte.

Medya sektöründeki markalar kategorisinde geçtiğimiz aya göre sıralamada bir değişiklik yok. SPORX‘in liderliği devam ediyor. STAR TV, FOX TV, NTV Spor ve Penguen mecraları sıralamada yer alan markalar.

Her raporumuzda özellikle belirttiğimiz gibi “çok fazla takipçinizin olması etkileşiminizin fazla olduğu anlamına gelmez” sözümüzü doğrulayan bölüme geliyoruz. Markaların gönderi etkileşimini (Facebook Post Engagement Rate) incelediğimizde, gönderi etkileşim oranı en yüksek marka geçtiğimiz aydaki gibi %22.95 ile Felix Türkiye. Bu markayı %21.31 ile Duracell, %15.20’lik bir oran ile Jaguar Türkiye, %13.20 ile Kent Şeker & Çikolata ve %10.68’lik oran ile Clear Türkiye hesapları takip etmekte.

Markaların kullanıcılar ile sosyal iletişim ve sordukları sorulara cevap verme oranlarını incelediğimizde birinci yine değişmiyor ve son 10 ayda olduğu gibi Samsung Türkiye liderlikteki yerini koruyor. 54 dakika ve %94’lük cevap verebilme oranı ile birinci sırada yer alan markayı sırasıyla Vodafone Turkiye, Turkcell, Innial ve TTNET markaları takip etmekte. Geçtiğimiz ay ilk 5’te yer alan Turkish Airlines yerini TTNET‘e bırakmış durumda.

En çok etkileşim alan Facebook gönderileri sıralamasında Vestel ” Bugüne kadar babasunu sadece annesine ulaşamadığında arayanlar”. içerikli metni ile ilk sırada yer alıyor. İkinci en çok etkileşim alan marka Çokoprens. Üçüncü sırada İkram yer alıyor.her ay mutlaka sıralamada yer alan sefamerve, uzun zamandan sonra ilk kez sıralamaya giremedi.

Twitter takipçi sayılarına göre markalara göz attığımızda ilk beş içerisinde yer alan markalarda bu ay da çekişme devam ediyor. Türk Hava Yolları liderliğini sürdürürken, Turkish Airlines, Perlite Ore, Turkcell ve Vodafone TR sıralamada yer alıyor.

Markaların Twitter üzerindeki etkileşimlerini incelediğimizde geçtiğimiz iki ayın birincisi Starbucks Türkiye ‘nin konumunu koruduğu gözlemlenmekte. Sıralamada Strabucks Türkiye‘den sonra MNG Kargo, Turkish Airlines, twigyistanbul, ve Mavi markaları gelmekte. Geçtiğimiz ay sıralamada yer alan Türk Hava Yolları ve GSSTORE Haziran ayı verilerinde kendine sıralamada yer bulamadı.

Youtube’ta videoları en çok görüntülenen markaları incelediğimizde Mayıs ayına göre fazla bir değişiklik olmadığı gözlemlenmekte. Lider her zaman olduğu gibi yine değişmiyor, Turkish Airlines‘ın ardından Cornetto Turkiye, Ülker, Samsung Türkiye ve LG Türkiye markaları gelmekte.

Youtube üzerinde en çok aboneye sahip markalara göz attığımızda geçen aya göre hem markalarda hem de sıralamada bir değişikliğin olmadığı gözlemlenmekte. Lider Cornetto Türkiye‘nin ardından Turkish Airlines, Samsungturkiye, LilaKutu ve Çabuk Tv markaları gelmekte.

socialbakers-haziran-turkiye-sosyal-medya-raporu-verileri-2015

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın