SocialBakers Kasım 2014 Sosyal Medya Raporu Açıklandı

Düzenli olarak her ay paylaştığımız SocialBakers Sosyal Medya Türkiye Raporu’nun Kasım ayı verileri geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Ülkemizde faaliyet gösteren markaların Sosyal Medya’daki durumu hakkındaki verilere yer verilen rapordaki sırlamalar üzerine geçtiğimiz ay ile bir kıyaslama yaptığımızda fazla yine bir değişiklik olmadığı gözlemlenmekte. Markaların hesaplarındaki verilerin artış gösterdiği araştırmada bazı kategorideki sıralamalarda yer değişimi gözlenirken bazı kategorilere de yeni markaların katıldığı gözlemlenmiştir.

Markalar kategorisinde son 3 ayda olduğu gibi Volkswagen Türkiye‘nin liderliği devam etmekte. Facebook markalar kategorisindeki sıralamada yer alan diğer markalar yerlerini korumaktalar. Medya sektöründeki markalar kategorisini incelediğimizde de markalar kategorisinde olduğu gibi SPORX‘in son 3 ayda olduğu gibi liderliği sürmekte. Bu kategoride de sıralamada ve markalarda bir değişiklik gözlemlenmemekte.

Markalar kategorisinde liderliğini devam ettiren Volkswagen Türkiye‘yi Turkcell, Avea, Bukombin.com ve Sefamerve markaları sıralamalarında değişiklik olmadan takip etmekte.

Medya sektöründeki markalar sıralamasını incelediğimide de tıpkı markalar kategorisinde olduğu gibi sıralamalarda bir değişiklik yok. SPORX ‘in liderliğini sürdürdüğü medya sektörü markalar sıralamasında markayı StarTV, NTVSpor, Penguen ve FOX TV markaları takip ediyor.

Her raporumuzda özellikle belirttiğimiz gibi “çok fazla takipçinizin olması etkileşiminizin fazla olduğu anlamına gelmez” sözümüzü doğrulayan bölüme geliyoruz. Markaların gönderi etkileşimini (Facebook Post Engagement Rate) incelediğimizde gönderi etkileşim oranı en yüksek markanın %7,12 ile Pelit olduğu ve bu markayı Nescafe Dolce Gusto Türkiye, Febreze Türkiye, Ege Yapı ve Koç Holding A.Ş. markalarının takip ettiği gözlemlenmekte.

Markaların kullanıcılar ile sosyal iletişim ve sordukları sorulara cevap verme oranlarını incelediğimizde Ekim ayında birinci sırada yer alan Samsung Türkiye‘nin yerini koruduğu gözlemlenmekte. 36 dakika ve %99’luk cevap verebilme oranı ile birinci sırada yer alan markayı sırasıyla Turkcell, Vodafone Türkiye ve innial markaları takip ediyor.

En çok etkileşim alan Facebook gönderileri sıralamasında da ilk 3 değişmiş durumda. En çok etkileşim alan gönderilerin başında bukombin.com‘un paylaşımı birinci sırada yer alırken bunu Koç Holding A.Ş.‘nin 10 Kasım için hazırlamış olduğu post takip etmekte. 3. sırada her ay olduğu gibi yine sefamerve paylaşımı yer almakta.

Twitter takipçi sayılarına göre markalara göz attığımızda ilk beş içerisinde yer alan markalarda bir değişiklik yok. Fakat geçen ay birinciliği Türk Hava Yolları‘ndan alan Perlio Ore‘nin yerini Türk Hava Yolları‘na yeniden kaptırdığı göze çarpmakta. Türk Hava Yolları‘nın lider olduğu sıralamada, markayı Perlite Ore, Turkish Airlines, Turkcell, Vodafone TR markaları takip etmekte.

Markaların Twitter üzerindeki etkileşimlerini incelediğimizde geçen ayın birincisi twigyistanbul liderliği Starbucks Türkiye‘ye devretmiş durumda. Geçen ay bu kategoride yer alan Bank Asya bu ay sıralamaya giremeyerek yerini Gratis’e bırakmakta. Kategoride birinci sırada yer alan Starbucks Türkiye‘yi twigyistanbul, superbahis, Gratis ve Vodefone TR markaları takip etmekte.

Youtube’ta videoları en çok görüntülenen markaları incelediğimizde geçtiğimiz ayın sıralamasında ve markalarında bir değişiklik olmadığı gözlemlenmekte. Kategoride birinci sırada yer alan Turkish Airlines‘ı Cornetto Türkiye, LG Türkiye, Turkcell Superonline ve Turkcell markaları takip etmekte.

Youtube üzerinde en çok aboneye sahip markalara göz attığımızda Ekim ayına göre sıralamalarda yer değişikliği olurken kategoriye yeni bir oyuncu daha eklenmiş durumda. Geçen ay birinci sırada yer alan Cornetto Türkiye liderliği Turkish Airlines‘a devrederken, geçen ay beşinci sırada yer alan LG Türkiye kategoriden çıkarak yerini Turkcell‘e devretmiş durumda. Lider Turkish Airlines‘ı Cornetto Türkiye, Samsung Türkiye, Lila Kutu, Turkcell markaları takip etmekte.

Kasım ayı raporu neredeyse Ekim ayının raporuna çok benzer özellikler taşısa da markaların arasındaki farkların artık daha da azaldığı gözlemlenmekte. Kampanyaların peşi peşine geldiği Aralık ayında rekabetin daha da artacağı ve sırlamalarda değişiklikleri olacağı muhtemel. Durum böyle olunca Aralık ayının raporunu sabırsızlıkla bekliyoruz.

socialbakers-kasım-2014-turkiye-sosyal-medya-raporu

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın