Socialbakers Mayıs 2014 Türkiye Sosyal Medya Raporu Açıklandı

Her ay düzenli olarak Socialbakers tarafından paylaşılan markaların Türkiye raporu kısa zaman önce açıklandı. Facebook, Twitter ve Youtube sosyal medya kanallarında yapılan değerlendirmede en fazla takipçiye sahip olan 20 marka sıralamaya girdi.  Raporda ilginç sonuçlar ve geçtiğimiz aya göre konumunu kaybeden markalar da dikkat çekmekte.

SocialBakers’ın bizlere sunmuş olduğu infografi içerisinde ilk sırada değerlendirme içerisinde yer alan 20 markanın paylaşımları ile ilgili bir bilgilendirme var. Değerlendirmeye giren 20 marka Facebook üzerinden toplam 57, Twitter üzerinden toplam 54 ve Youtube kanalı üzerinden de toplamda 2 adet paylaşım gerçekleştirmişlerdir. Youtube geçen rapordaki gibi düşüşe devam etmiştir. Şüphesiz bu durumdaki en büyük neden olarak; ülkemizde yakın bir tarihe kadar devam eden Youtube yasağı gösterilebiliriz.

Paylaşımların ardından ilk 5 sektörü incelediğimizde ilk sırayı hızlı tüketim mamülleri sektörü almakta. Bu sektörü sırasıyla e-ticaret, moda, araba ve telekomünikasyon sektörleri takip ediyor.

Facebook kanalı içerisinde en çok takipçisi olan ilk 5 markayı incelediğimizde Volkswagen Türkiye birinci sırada yer alıyor. Bu markayı da sırasıyla TurkcellAvea, Bukombin.com ve Nokia Türkiye takip ediyor.  Facebook’ta medya markalarına göz attığımızda NTV Spor’un liderliği devam ederken bu markayı Penguen, Star Tv, Fox Tv ve Kral Fm takip ediyor.

Twitter takipçilerine göre ilk 5 markayı incelediğimizde Türk Hava Yolları’nın yükselişi dikkat çekerken ilk sırayı Perlite Ore alıyor. İkinci sırada yerini koruyan Turkcell’i, Türk Hava Yolları, Turkish Airlines ve GSStore takip ediyor. Twitter etkileşimini incelediğimizde de ilk sırayı Dünyada büyük bir üne sahip Starbucks alıyor. Bu markayı Bank Asya, Avea, Vodafone TR ve Turkcell markaları takip ediyor.

Youtube değerlendirmesini incelediğimizde paylaşımları en çok izlenen markaların başında Turkish Airlines gelmekte. Global bir marka olması ve ülkemizde Youtube’ün uzun süredir kapalı olması sebebiyle bu marka diğer rakiplerine göre yurtdışından izlenmelerin çok olması sebebiyle açık ara önde yer almakta. Turkish Airlines’ı sırasıyla Cornetto Türkiye, Turkcell Superonline, Turkcell ve Volkswagen Türkiye izlemekte. Yine aynı kanal üzerinde en çok aboneye sahip olan markalara baktığımızda Turkish Airlines birincilik, Cornetto Türkiye ikincilik sırasını korurken abone sayısında Samsung Türkiye üçüncü, Turkcell dördüncü ve GençTurkcell’de beşinci sırada yer alıyor.

Çok fazla beğenieye sahip olan hesapların fazla etkileşim oranı olacakmış gibi düşünen kişilere en güzel cevap bu raporda verilmiş. En fazla etkileşim incelendiğinde beğeni sayısı fazla olan olan 5 marka da bu listeye girememiş. En fazla etkileşime sahip marka Friskies Türkiye iken bu markayı Pelit, Klima Plus, NUXE Türkiye ve Damla takip etmektedir.

Markaların kullanıcılarla sosyal iletişimi ve sordukları sorulara cevap verme oranlarını incelediğimizde Samsung Türkiye 48 dakika ve %94’lük cevap verebilme oranıyla ilk sırada yer almaktadır.

Facebook’ta yapılan paylaşımları incelediğimizde en çok paylaşımı alan ilk 3 içeriğinde “sefamerve” ye ait olduğu gözlemlenmiştir.

Gelecek ayın raporunda yine değişiklikler olacağa benziyor, özellikle raporun Youtube bölümünde yer değişiklikleri olabilir. Youtube’a erişim yasağının kalkmasıyla birlikte markalar bu kanalı yeniden yoğun bir şekilde kullanmaya başladılar bile.

fikrimesai-socialbakers-mayis-ayi-raporu

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın