SocialBakers Mayıs 2015 Türkiye Sosyal Medya Raporu

Sizlerle her ay düzenli olarak paylaştığımız SocialBakers Sosyal Medya Türkiye Raporu’nun Mayıs ayı verileri geçtiğimiz haftalarda açıklandı. Ülkemizde faaliyet gösteren markaların Sosyal Medya’daki durumu hakkındaki verilere yer verilen rapordaki sırlamalar üzerine yaptığımız incelemelerde Nisan ayına göre değişiklikler gözlemlenmekte. Bazı kategorilerde yeni markalar sıralamaya girerken, bazı kategorilerde de sıralamalarda geçen ayki raporun verilerine göre değişiklikler söz konusu.

Raporu genel olarak incelediğimizde fan sayılarına göre ilk beş sektör sıralamasında değişiklikler söz konusu. Bu ayın sıralaması ” Telekomünikasyon, e-ticaret, otomobil, hızlı tüketim ve moda” şeklinde.

Markalar kategorisinde son 8 ayda olduğu gibi Volkswagen Turkiye liderliğini koruyor. Sıralamada Volkswagen Türkiye‘nin ardından, Turkcell, Avea, Sefamerve ve Vodafone Türkiye markaları takip ediyor.

Medya sektöründeki markalar kategorisinde de SPORX‘in liderliği devam ediyor. STAR TV, FOX TV, NTV Spor ve Penguen mecraları sıralamada yer alan markalar.

Her raporumuzda özellikle belirttiğimiz gibi “çok fazla takipçinizin olması etkileşiminizin fazla olduğu anlamına gelmez” sözümüzü doğrulayan bölüme geliyoruz. Markaların gönderi etkileşimini (Facebook Post Engagement Rate) incelediğimizde, gönderi etkileşim oranı en yüksek marka %23.61 ile Felix Türkiye. Bu markayı %16.03 ile Domestos, %13.97’lik bir oran ile Nescafe Dolce Gusto Türkiye, %13.34 ile Crunch Türkiye ve %12.79’lik oran ile Pro Plan Türkiye hesapları takip etmekte.

Markaların kullanıcılar ile sosyal iletişim ve sordukları sorulara cevap verme oranlarını incelediğimizde birinci yine değişmiyor ve son 9 ayda olduğu gibi Samsung Türkiye liderlikteki yerini koruyor. 53 dakika ve %99’luk cevap verebilme oranı ile birinci sırada yer alan markayı sırasıyla Vodafone Turkiye, Turkcell, Innial ve Turkish Airlines markaları takip etmekte.

En çok etkileşim alan Facebook gönderileri sıralamasında Nike Türkiye “Burası aslanın yurdudur. Galatasaray” içerikli metni ile ilk sırada yer alıyor. İkinci en çok etkileşim alan marka Turkish Airlines. Üçüncü sırada da her ay mutlaka sıralamada yer alan sefamerve yer alıyor. Ramazan ayının gelişi ile sefamerve’nin etkinliği artacağa benziyor.

Twitter takipçi sayılarına göre markalara göz attığımızda ilk beş içerisinde yer alan markalarda bu ay da çekişme sürüyor. Türk Hava Yolları liderliğini sürdürürken, Turkish Airlines, Perlite Ore, Turkcell ve Vodafone TR sıralamada yer alıyor.

Markaların Twitter üzerindeki etkileşimlerini incelediğimizde geçen ayın birincisi Starbucks Türkiye ‘nin konumunu koruduğu gözlemlenmekte. Sıralamada Strabucks Türkiye‘den sonra Türk Hava Yolları, twigyistanbul, GSSTORE ve Turkish Airlines markaları gelmekte.

Youtube’ta videoları en çok görüntülenen markaları incelediğimizde Nisan ayına göre fazla bir değişiklik olmadığı gözlemlenmekte. Lider her zaman olduğu gibi yine değişmiyor, Turkish Airlines‘ın ardından Cornetto Turkiye, Ülker, LG Türkiye ve Samsung Türkiye markaları gelmekte.

Youtube üzerinde en çok aboneye sahip markalara göz attığımızda Nisan ayına göre hem markalarda hem de sıralamada bir değişikliğin olmadığı gözlemlenmekte. Lider Cornetto Türkiye‘nin ardından Turkish Airlines, Samsungturkiye, LilaKutu ve Çabuk Tv markaları gelmekte.

Bakalım Haziran ayında tablo nasıl olacak. Ramazanın bereketi markalara nasıl geri dönüşler sağlayacak. Bekleyip göreceğiz 🙂

fikrimesai-SocialBakers-Mayis-2015-Turkiye-Sosyal-Medya-Raporu-infografik

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın