SocialBakers Ocak 2015 Türkiye Sosyal Medya Raporu

Her ay düzenli olarak paylaştığımız SocialBakers Sosyal Medya Türkiye Raporu’nun Ocak ayı verileri geçtiğimiz günlerde açıklandı. Ülkemizde faaliyet gösteren markaların Sosyal Medya’daki durumu hakkındaki verilere yer verilen rapordaki sırlamalar üzerine yaptığımız incelemelerde Aralık ayına göre çok fazla değişiklikler gözlemlenmemekte. Bazı kategorilerde yeni markalar sıralamaya girerken, bazı kategorilerde de sıralamalarda geçen ayki raporun verilerine göre değişiklikler söz konusu.

Raporu genel haftalarıyla değerlendirdiğimizde fan sayılarına göre ilk beş sektör sırasıyla “e-ticaret, hızlı tüketim, moda, otomobil ve telekomünikasyon” sektörleri olarak karşımıza çıkmakta.

Markalar kategorisinde son 5 ayda olduğu gibi Volkswagen Turkiye liderliğini koruyor. Bu markayı Turkcell, Avea ve Bukombin gibi markalar sırasıyla takip ederken geçen ayı 5. sırada tamamlayan Vodafone Türkiye bu ay yerini Sefamerve‘ye bırakıyor.

Medya sektöründeki markalar kategorisinde de SPORX‘ün liderliği devam ediyor. Kategoride yer alan markalarda sıralamalarda da bir değişikliğin olmadığı göze çarpmakta. Lider SPORX‘i, Star Tv, Penguen, NTV Spor ve Fox Tv takip etmekte.

Her raporumuzda özellikle belirttiğimiz gibi “çok fazla takipçinizin olması etkileşiminizin fazla olduğu anlamına gelmez” sözümüzü doğrulayan bölüme geliyoruz. Markaların gönderi etkileşimini (Facebook Post Engagement Rate) incelediğimizde gönderi etkileşim oranı en yüksek marka %28.59 ile temizmama.com, geçtiğimiz ay birinci sırada yer alan Nesacafe Dolce Gusto Türkiye bu ay ilk beşe girememiş. temizmama.com‘u sırasıyla Şahin Sucukları, Crunch Türkiye, Kundo.co ve Yıldız Kariyer takip etmekte.

Markaların kullanıcılar ile sosyal iletişim ve sordukları sorulara cevap verme oranlarını incelediğimizde birinci yine değişmiyor ve son 6 ayda olduğu gibi Samsung Türkiye liderlikteki yerini koruyor. 56 dakika ve %96’lık cevap verebilme oranı ile birinci sırada yer alan markayı sırasıyla Vodafone Türkiye, Innial, Turkcell ve Turkish Airlines takip ediyor. Geçen ayki sıralama içerisinde yer alan Avea yerini Turkish Airlines‘e bırakmış durumda.

En çok etkileşim alan Facebook gönderileri sıralamasında da ilk 3 bu ay da değişmiş durumda. En çok etkileşim alan gönderilerden ikisi tek bir markaya ait. Sıralamada Şahin Sucukları’nın son reklam filminin gönderisi birinci sırada yer alırken Skyscanner iki gönderisi ile ikinciliği ve üçüncülüğü almış durumda.

Twitter takipçi sayılarına göre markalara göz attığımızda ilk beş içerisinde yer alan markalarda bu ay da çekişme sürüyor. Geçen ay lider olarak yer alan Perlite Ore yerini yine Türk Hava Yolları‘na kaptırmış durumda. Lider Türk Hava Yolları‘nı Turkish Airlines, Perlite Ore, Turkcell ve Vodafone TR hesapları takip etmekte.

Twitter’da zurnanın zırt dediği yere gelip markaların Twitter üzerindeki etkileşimlerini incelediğimizde geçen ayın birincisi Starbucks Türkiye liderliğini koruduğu gözlemlenmekte. Bu ay Vodafone ilk beş kategoriye yeniden girmiş durumda. Geçen ay ilk beşte yer alan Turkcell Superonline, Gratis ve Superbahis bu ay ilk beş sıralama içerisinde yer almayan markalar. Etkileşimin incelediği kategoride lider Starbucks Türkiye‘nin ardından twigyistanbul, Vodafone TR, Turkcell ve MNG Kargo hesapları gelmekte.

Youtube’ta videoları en çok görüntülenen markaları incelediğimizde Aralık ayına göre fazla bir değişiklik olmadığı gözlemlenmekte. Sadece geçtiğimiz ay ilk beş içerisinde yer alan Turkcell‘in yerine bu ay lassaturkey yerleşmiş durumda. Bu grupta lider Turkish Airlines’ı Cornetto Türkiye, LG Türkiye, lassaturkey ve Turkcell Superonline hesapları takip etmekte.

Youtube üzerinde en çok aboneye sahip markalara göz attığımızda Aralık ayına göre hem markalarda hem de sıralamada bir değişikliğin olmadığı gözlemlenmekte. Lider Turkish Airlines‘ın ardından Cornetto Türkiye, Samsungturkiye, LilaKutu ve Turkcell markaları gelmekte.

Geçtiğimiz aya göre çok fazla değişiklik gözlemlenmese de son 3 ayda kategorilere sürekli yeni oyuncular girmekte ve bunun sonucunda da rekabet iyice kızışmakta. Gelecek aylarda bu rekabetin ciddi çekişmelere gebe olduğu aşikar.

fikrimesai-socialbakers-ocak-2015-turkiye-sosyal-medya-raporu

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın