SocialBakers Şubat 2015 Türkiye Sosyal Medya Raporu

Sizlerle her ay düzenli olarak paylaştığımız SocialBakers Sosyal Medya Türkiye Raporu’nun Şubat ayı verileri dün açıklandı. Ülkemizde faaliyet gösteren markaların Sosyal Medya’daki durumu hakkındaki verilere yer verilen rapordaki sırlamalar üzerine yaptığımız incelemelerde Ocak ayına göre çok fazla değişiklikler gözlemlenmemekte. Bazı kategorilerde yeni markalar sıralamaya girerken, bazı kategorilerde de sıralamalarda geçen ayki raporun verilerine göre değişiklikler söz konusu. Rapor içerisinde ciddi değişikliklerin olduğu tek sıralama “En çok etkileşime girilen Twitter hesapları” kategorisinde.

Raporu genel haftalarıyla değerlendirdiğimizde fan sayılarına göre ilk beş sektör yine değişmiyor. Bu ayın sıralaması geçtiğimiz aylarda olduğu gibi “e-ticaret, hızlı tüketim, moda, otomobil ve telekomünikasyon” şeklinde.

Markalar kategorisinde son 6 ayda olduğu gibi Volkswagen Turkiye liderliğini koruyor. Sıralama geçtiğimiz ay ile aynı olduğu için markalarda da değişiklikler yok. Lider Volkswagen’i Turkcell, Avea ve Bukombin gibi markalar sırasıyla takip ediyor.

Medya sektöründeki markalar kategorisinde de SPORX‘in liderliği devam ediyor. Bu kategoride de marka sıralamalarında bir değişikliğin olmadığı göze çarpmakta. Lider SPORX‘in ardından, Star Tv, Penguen, NTV Spor ve Fox Tv markaları gelmekte.

Her raporumuzda özellikle belirttiğimiz gibi “çok fazla takipçinizin olması etkileşiminizin fazla olduğu anlamına gelmez” sözümüzü doğrulayan bölüme geliyoruz. Markaların gönderi etkileşimini (Facebook Post Engagement Rate) incelediğimizde, gönderi etkileşim oranı en yüksek marka %21.51 ile Kent Şeker & Çikolata, geçtiğimiz ay birinci sırada yer alan temizmama.com bu ayki sıralamada 3. sırada yer alıyor. Markaların gönderi etkileşimi sıralamasında Kent Şeker & Çikolata‘nın ardından Nescafe Dolce Gusto Türkiye, temizmama.com, Polo Delikli Nane ve Pro Plan Türkiye hesapları gelmekte.

Markaların kullanıcılar ile sosyal iletişim ve sordukları sorulara cevap verme oranlarını incelediğimizde birinci yine değişmiyor ve son 7 ayda olduğu gibi Samsung Türkiye liderlikteki yerini koruyor. 52 dakika ve %94’lük cevap verebilme oranı ile birinci sırada yer alan markayı sırasıyla Innial, Vodafone Turkiye ve Turkcell geçen ayki sıralama içerisinde ikinci sırada yer alan Innial yerini Vodafone Turkiye‘ye kaptırarak üçüncü sıraya gerilemiş durumda.

En çok etkileşim alan Facebook gönderileri sıralamasında da ilk 3 yine değişiyor. En çok etkileşim alan gönderiler arasında ilk sırayı “İster masa ister oturma bankı!!! Gözlerinize” içerik metniyle Evgör Mobilya alyor. Evgör Mobilya‘yı “Ödüllü Yarışma: Hemen araya kimse girmeden alt alta 7” içerik metni ile Ülker Çikolatalı Gofret ve “Cuma tebriği” içerik metniyle Sefamerve takip ediyor.

Twitter takipçi sayılarına göre markalara göz attığımızda ilk beş içerisinde yer alan markalarda bu ay da çekişme sürüyor. Türk Hava Yolları liderliğini sürdürürken, Turkish Airlines ikinciliği Perlite Ore‘ye kaptırarak üçüncü sırada yer alıyor. Bu markaların ardından Turkcell ve Vodafone TR gelmekte.

Twitter’da zurnanın zırt dediği yere gelip markaların Twitter üzerindeki etkileşimlerini incelediğimizde geçen ayın birincisi Starbucks Türkiye ‘nin yerini kategoriye bu ay yeni giren Bank Asya‘ya devrettiği gözlemlenmekte. Bank Asya Ağustos, Eylül, Ekim aylarında bu kategorinin demirbaşları arasında yer alırken uzun bir kayboluşun ardından kategoride yeniden yerini aldı. Bank Asya‘nın yanı sıra bu ay Turkcell kategoriye dahil olan markalardan. Üçüncü Turkcell‘in ardından Avea ve twigyistanbul markaları gelmekte. Geçtiğimiz ay kategoride yer alan Vodafone TR ve MNG Kargo bu ay dışarıda kalan markalar.

Youtube’ta videoları en çok görüntülenen markaları incelediğimizde Ocak ayına göre fazla bir değişiklik olmadığı gözlemlenmekte. Lider her zaman olduğu gibi yine değişmiyor, Turkish Airlines‘ın ardından Cornetto Turkiye, LG Türkiye, lassaturkey ve Turkcell markaları gelmekte.

Youtube üzerinde en çok aboneye sahip markalara göz attığımızda Ocak ayına göre hem markalarda hem de sıralamada bir değişikliğin olmadığı gözlemlenmekte. Lider Turkish Airlines‘ın ardından Cornetto Türkiye, Samsungturkiye, LilaKutu ve Turkcell markaları gelmekte.

Uzun zamandır kategorilerde yeni oyunculara pek rastlayamıyoruz ama birkaç kategoride hareketlenme söz konusu. Özellikle bahar ayına girilmesinin ardından markalarda hareketlenmelerin artması bekleniyor. Baklım bu durum raporlara nasıl yansıyacak. Mart ayının verilerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

fikrimesai-socialbakers-subat-ayi-turkiye-sosyal-medya-raporu

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın