Socialbakers Temmuz 2014 Sosyal Medya Raporu Açıklandı

SocialBakers tarafından her ay düzenli olarak hazırlanan ülkemizde faaliyet gösteren markaların Sosyal Medya’daki konumu hakkındaki çalışmanın Temmuz raporu yayınlandı. Raporda geçtiğimiz aya göre sıralamalarda pek değişiklik görünmüyor ama bazı kategorilerde yeni oyuncular dahil olmuş durumda. Markalar kategorisinde liderliği geçtiğimiz ayda olduğu gibi Volkswagen Türkiye koruyor, Medya sektöründeki marka kategorisinde de lider değişmemiş; NTVSpor.

Markalar kategorisinde takipçi sayısı bakımından yapılan değerlendirmede geçtiğimiz aya göre ilk 5’te bir değişme yok. Markalar arasındaki sıralama da aynı görünüyor. Buna göre Volkswagen Türkiye’nin liderlik yaptığı sıralamada bu markayı Turkcell, Avea, bukombin.com ve Nokia Türkiye sayfaları takip ediyorlar.

Medya sektöründeki markalar sıralamasına gözattığımızda sıralamanın değişmediğini görebiliyoruz. NTVSpor’un ilk sırada yer aldığı ilk 5’te markayı  Penguen, Star Tv, Sporx ve Fox Tv sayfaları takip ediyorlar.

Twitter’da takipçi sayılarına göre markaları incelediğimizde liderliğin el değiştirildiği göze çarpan ilk durum. Son iki aydır lider olarak sıralamada yer alan Perlite Ore üçüncü sıraya kadar gerilemiş ve yerini Türk Hava Yolları’na bırakmış. İkinci sıradaki yer değişmiyor, bu sıranın sahibi son iki ayda olduğu gibi Turkcell. Fakat Türk Hava Yolları ile arasındaki fark çok fazla görünmüyor. Belki gelecek ay sıralama değişebilir. Son iki sıra değişmemiş sırasıyla Turkish Airlines ve Vodafone TR yer almakta.

Twitter etkileşimini incelediğimizde geçtiğimiz aya göre yine değişti. Her ay yayınlanan raporda en değişken verilerin olduğu bölüm burası. Yeni eklenen ve sıraları değişen markalarla listenin bu ayki verilerinde Starbucks Türkiye birinci sıraya yükselirken geçen ayın birincisi Denizbank bir sıra gerileyerek ikinci sırada yer alıyor. Listeye bu ay yeni oyuncularda eklendi. Bunlar üçüncü sırada yer alan twigyistanbul ile Bankpozitif.  Beşinci sırada bir değişiklik yok Türkiye İş Bankası konumunu koruyor.

Youtube’ta en çok görüntülenen videolarda markaların sıralamasına bakarsak, listede geçtiğimiz aya göre aynı markaların yer aldığı gözlemlenmekte fakat üçücüncü sırada bir değişiklik var. Geçtiğimiz ay üçüncü sırada yer alan Turkcell Superonline dördüncülüğe gerileken, dördüncü sıradaki Turkcell’de üçüncülüğe yükseliyor. Sıralamada geçen ay olduğu gibi Turkish Airlines birinci, Cornetto Türkiye ikinci ve Volkswagen Türkiye beşinci sırada yer alıyor.

Youtube’de en çok aboneye sahip markalara baktığımızda sıralama geçtiğimiz aya göre hiç değişmemiş ilk sırayı Turkish Airlines’in aldığı listede markayı Cornetto Türkiye, Samsung Türkiye, Turkcell ve Lilakutu takip ediyor.

Her zaman belirttiğimiz gibi çok fazla takipçinizin olması etkileşiminizin fazla olduğu anlamına gelmez sözümüzü doğrulayan bölüme, en çok etkileşime giren ilk 5 markanın verilerine baktığımızda ilk sıra değişmiyor ve birinciliği geçtiğimiz ayda olduğu gibi Friskies Türkiye alıyor. Ama listeden çıkan üç marka var bunlar Dove men+care, Yasemin Akat ve Damla markaları. Geçtiğimiz ay üçüncü sırada yer alan Pelit konumunu koruyor. Bu ay ikinciliğe eklenen yeni oyuncu Ege Yapı. Dördüncü ve beşinci sırayı alan diğer yeni oyuncular da sırasıyla Land Rover Türkiye ve Liberty Sigorta markaları.

Markaların kullanıcılar ile sosyal iletişim ve sordukları sorulara cevap verme oranlarını incelediğimizde geçtiğimiz ay birinci sırada yer alan Samsung Türkiye sıralamadaki yerini koruyor. 36 dakika ve %95’lik cevap verebilme oranı ile birinci sırada yer alan markayı sırasıyla Vodafone Türkiye, Ininal, Avea ve Turkcell takip ediyor. Geçtiğimiz ay bu listede yer alan Nokia Türkiye ve Nike Football liste dışı kalan markalar. Nike Football’un geçtiğimiz ay listede bulunmasında etkili olan faktörün Brezilya’da oynanan Dünya Kupası’nın olduğu aşikar.

Facebook’ta yapılan paylaşımları incelediğimizde en çok paylaşımı alan ilk 3 içerikte yine ilk üç sırayı da “sefamerve” alıyor. Geçtiğimiz ay Dünya Kupası sebebiyle Nike Football listeye girmişti fakat diğer aylarda olduğu gibi sefamerve yine ilk üçü parsellemiş durum.

Bu ay listelerde şaşılacak değişiklikler yok bakalım gelecek ayın tablosu nasıl olacak?

fikrimesai-socialbaker-turkiye-sosyal-medya-temmuz-raporu

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın