Sosyal Medya’da Kriz Geliyorum Der!

Biliyoruz ki bu yazının konusuyla ilgili birçok kriz yönetimi yazısını okudunuz. İsimleri online itibar yönetimi, online kriz yönetimi, sosyal medyada kriz yönetimi gibi başlıklarla çıkageldi karşınıza. Bizde nacizane fikrimizi, bilgimizi dökelim dedik girdik bu genellemeye.

Kriz, ne kadar soğuk bir kelimedir böyle!…  Merak ettik Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne baktık. 4 tane tanım yapmışlar ve bu tanımlar tabir-i caiz ise cuk diye oturmuş. Bir kriz anında hepsini yaşadığınız cinsten açıklamalar. Neler bunlar?:

1-      Bir organda birdenbire ortaya çıkan fizyolojik bozukluk, akse.

2-      Bir kimsenin yaşamında görülen ruhsal bunalım.

3-      Bir şeyin kıt bulunması durumu.

4-      Çöküntü(ekonomi)

Şimdi krizle nasıl başa çıkıyoruz ona bakmadan önce  yukarıdaki maddelerin kriz anında bizlere nasıl yansıdığını hayal ederek başlayalım.

fikrimesai-kriz-yonetimi

Hayatınızın hangi aşamasında olursa olsun ister iş, ister özel hayat hiç fark etmez krizlerle her zaman karşılaşabiliriz. Ama biz olaya iş olarak bakalım, aylarca bir proje için çalıştınız uykusuz kaldınız ve sonunda hayata geçirme şansını elde ettiniz. Projeniz hayata geçtikten bir süre sonra sizin aylarca fark edemediğiniz bir hatadan büyük sorunlar doğdu diyelim. Yukarıdaki tanımlarda da olduğu gibi önce karnınıza ağrılar kramplar girer, muhtemelen stresten kaynaklı bir mide rahatsızlığına merhaba diyeceksiniz. Ardından bu olumsuz gelişmeler doğal olarak uykunuzu kaçıracak. Hatanızı önceden göremediğiniz için ve sorunun her geçen dakika, saat, gün hızla büyümesi elinizdeki çözüm olanaklarını da kıt hale getirecek  ve kötü son bu sorun size ekonomik sorunlar doğuracak belki işten atılacaksınız, belki sahip olduğunuz işletme kapanacak ya da iş alamayacaksınız.  İşte böyle tanımları dillendirip örneklendirince hepsi kriz sürecini oluşturuyor.

Peki sorun ne, plansızlık mı? Hayır. Planlı olmak sorunsuz bir iş anlamına gelmez. Plan yaparken olumsuzu da düşünmek gerekir. Ciddi bir işe kalkıyorsanız kriz planınız yok ise, en küçük problem dağ gibi bir hale dönüşebilir. Yani bir işe kalkışırken hep olumlu değil olumsuzu da düşünmek lazım. Kimse benim yaptığım bu çalışma tam bir felaketle sonuçlanacak demez. Kargaya yavrusu kartaldır. Peki, krizden nasıl kurtulacağız? Ona nasıl cevap vereceğiz? Bunu 5 adımda adlandıralım dedik(Meşhurdur krizden çıkmanın 5 yolu, 100 yolu  vb.) Tabi bu adımlandırmalar sosyal medya yönetimi ile ilgili, başka işler için buradan uyarlarsınız artık.

fikrimesai-kriz-yonetim-plani

Takip Edin:

Genellikle en fazla yapılan hata Sosyal Medya yönetiminde yanlış kanalların seçimi ya da kullandığınız kanalların sayısının yetersiz olmasıdır.  Bu işe başlamadan önce yönetimi yapılacak iş ya da markanın hangi kanallarda aktif rol alabileceğini bir düşünün, ama bizden tavsiye geleneksel olarak Facebook, Twitter, Youtube yerine, diğer kanallara da işinize uygun olacak şekilde yönelmelisiniz. Örneğin AB’ye ihracat yapan bir şirketiniz olsun. Tamam, Facebook, Twitter sizin için doğru merci olabilir, ama Google + nın hakkını yememek lazım. AB’de ne kadar çok kullanılıyor biliyor musunuz? İşe başlamadan önce bir çalışma yapın ve sosyal medya iletişim kanallarınızı belirleyin.  Bunun sonucunda da hesaplarını mutlaka takip edin, eğer takip edemeyecekseniz fazla zaman kaybetmeyin! Bu hesapları takip etmekle kalmayın onu haftalık, aylık olarak raporlayın.

Geliştirin:

Hepiniz bilirsiniz “Eşeği sağlam kazığa bağlamak lazım” bu yüzden her zaman tetikte olmakta önlemler almakta fayda vardır. Tamam henüz kriz yaşamadınız ama bu bir gün sizinde bu zor zamanla karşılaşmayacağınız anlamına gelmez. Bu yüzden mevcut kaynaklarınızı, sosyal medya stratejilerinizi sürekli geliştirmek ve sorunlu kısımlar var ise bunları iyileştirmek zorundasınız. Bunu yaparken daha önce yaşanmış kriz vakalarından, bu işte kilit rol oynayan kişileri takip edebilir yaptıkları kriz yönetim çalışmalarını alarak mevcut durumunuzda iyileştirmelere giderek eşeğinizi sağlam kazığa bağlayabilirsiniz.

Hazırlanın:

Sürekli geliştirme veya iyileştirme çalışmaları krizi engeller ya da krizin doğmasını ortadan kaldırır diye bir şeyi sakın düşünmeyin. Çok iyi hazırlanmışken hiç beklemediğiniz bir gelişme sizi yerin dibine sokabilir. Bu bağlamda olası kriz durumlarına karşı önleminizi alın, bir kriz programı oluşturun ve var olmamış bir krize karşı sanki o anda yaşıyormuş gibi hazırlanın, görev dağılımını, müdahele prosedürünü, yöntemleri belirleyin.

Cevap verin:

Olası bir kriz anında kullandığınız hesaplardan krizle ilgili açıklamaları yumuşak ve uygun bir dillecevaplamayı ihmal etmeyin. Kriz henüz yeni başlarken verilmeyen cevaplar (uygun ve çözüm yanlısı bir dille) krizin hızla büyümesine neden olur. Unutmayın sosyal medya bilginin hızla yayıldığı bir dünya.

Güçlen:

Kriz anından veya olası kriz planlarında yapman gereken, seo çalışmalarına önem vermenden geçer. Seo imajın için çok önemlidir. Kriz anında yaşanan bir sorundan çıkış yolu için o krizin yayılmasını engellemen ya da gelecekte birilerinin senin hakkında yapacağı aramalarda yaşadığın krizin öne plana çıkmamasını istersin, bu yüzden sosyal medyanın bütün kanallarını kullanarak gücüne güç katabilirsin. Aman takip etmeyi unutma.

Bizden bu kadar, bu 5 maddeyi aklınızdan çıkartmayın. Tanımlara takılmadan başlıkları siz yorumlayın ve olası bir krize karşı önleminizi alın.

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın