Tasarımcısı Olmayan Kuruluşlar için Ücretsiz Temel Tasarım Araçları

İçerik pazarlamasında başarı içerik ve tasarımın uyumuyla başlar.  İçeriğin tasarıma ihtiyacı olduğunu kanıtlayan birkaç araştırma çalışmasına “İyi Bir Tasarım Olmadan İçerik Pazarlamasında Kazanamazsınız” konulu yazımızda değinmiştik.

Tasarımın bu kadar önemli olduğu bir durumda kurumunuzda tasarımcınız olmayabilir ya da kişisel paylaşımlarınızı herhangi bir tasarım programını kullanamadığınız için görsel çalışmalarla zenginleştiremiyor olabilirsiniz. Bu durumda imdadınıza hem zamandan tasarruf edebileceğiniz hem de içeriğinizi kuvvetlendirebileceğiniz ücretsiz tasarım programları yetişmektedir.

Aşağıda, tasarımcı olmayanların ortak tasarım görevlerini yerine getirmesine yardımcı olabilecek kolay kullanımlı araçlar bulunmaktadır:

 

Recite

Bu tarayıcı tabanlı araç, hızlı bir şekilde bir görsel metin oluşturup paylaşmanızı kolaylaştırmaktadır. Metninizi yazdıktan sonra düzinelerce önceden hazırlanmış olan şablonlar içerisinden istediğinizi seçebilirsiniz. Doğrudan Facebook, Twitter, Pinterest, Tumblr ve StumbleUpon’a Recite üzerinden hazırladığınız çalışmayı gönderebilir ya da hazırlamış olduğunuz görseli daha sonra paylaşmak için indirebilirsiniz.

 

 


Canva

Canva, masaüstünde kullanılabildiği gibi iPhone ve iPad üzerinden de uygulama olarak kullanılabilmektedir. Bu aracı kullanabilmeniz için öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekmektedir, üstelik üyeliğinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. (Canvas for Work’ü tercih ederseniz daha sağlam özellikler ve destekler sunulmaktadır, bu hizmeti ücretlidir) Canva, sosyal medya içerikleri, posterler, antetli kağıtlar vb. belirli özelliklere tasarım yapmayı kolaylaştıran çok sayıda önceden boyutlandırılmış şablonlar sunmaktadır.

 

 


Beam

Beam, Venngage tarafından sunulan ücretsiz bir çevrimiçi grafik yapımcısıdır. Beam’in mini web sitesini kullanarak grafik yapmak ve kaydetmek için bir hesap oluşturmanıza gerek yok, ancak veri görselleştirmenizi indirmek için ad-soyad ve e-posta bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Beam, farklı grafik ve renk paleti arasından seçim yapmanızı sağlar ve verileri PowerPoint’e benzer şekilde bir elektronik tabloda düzenleyerek sıradan bir PowerPoint slaytına göre daha güzel bir görüntü elde etmenize olanak tanır.

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın