Türkiye’de Startup Ekosistemi

“Yeni bir yazı dizisi ile karşınızdayız. Sizlere Türkiye’de Startup Ekosistemi başlığı altında ülkemizdeki girişimcilik, startup alanındaki gelişmeler ve mevcut durum ile ilgili bilgiler vereceğiz. Yazı dizimizin ilkinde genel bir giriş yapalım istedik. Diğer çalışmalarımızda ayrıntılı olarak ülkemizdeki startup ekosistemi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Şimdiden keyifli okumalar.”

Özellikle Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımızda ülkemizdeki genç nüfusun fazla olması startup ekosistemi açısından umut verici bir durum. Yıllardan beri parlak fikirleri ile günü kurtaran Türkiye çabuk kavrayan ve teknolojiye hızlı bir şekilde ayak uyduran genç nüfus avantajı ile girişimci toplum sürecine doğru zorlu bir yolculuğa başladı. Her geçen gün yeni girişimlerle bu süreç gelecek için umut veren göstergeler ile karşımıza çıkıyor.

Gerek genç nüfus gerekse de insanlarımızın pratik zekaları ve girişimcilik alanında verilen destekler ve startup uygulamaları ile ülkemiz Avrupa, Orta Doğu, Rusya ve Orta Asya gibi önemli pazarlar arasında yer almakta. Durum böyle olunca Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), girişimciler fon saplamak ve ekonomik konulardaki problemlerini çözmek adına ABD ile ortak bir çalışma başlattı. Oluşturulan Küresel Girişimcilik Programı ile Türk girişimciler Amerikan girişimcilerle birlikte fon sağlayabilecekleri bir platform oluşturmaları sağlanıyor.

fikrimesai-turk-girisimcilik

Genç girişimcileri destekleme ve girişim fikirlerini hayata geçirebilmeleri adına oluşturulan diğer bir platformda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin oluşturduğu Genç Girişimciler Kurulu. Ülkenin çeşitli bölgelerinde girişimcilerin bir araya geldiği bu platformda girişimciler iş fikirlerine fon bulmanın yanı sıra iş fikirlerine ortaklar bularak süreci daha da ileriye götürebiliyorlar.

Devletin girişimcilik konusunda girişimcilere fon yaratmak ve yatırım alarak projelerini ilerletebilmeleri adına melek yatırımcı lisansı uygulamasını devreye sokmasıyla bugünle kadar yaklaşık 200 melek yatırımcı lisansı verilmiştir. Lisanslı melek yatırımcılar bir çok projeye fon desteği sağlayarak girişimcilerin iş fikirlerinin gelişmine katkı sağlamışlardır.

Lisans çalışmalarının yanısıra KOSGEB, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) gibi kamu kurumları ile de girişimciler desteklenmektedir.

Ülkemizdeki startup ekosistemine yeniden göz attığımızda en çok dikkat çeken(kayda değer) startup’lar arasında Yemeksepeti, Markafoni ve gittigidiyor’u gösterebiliriz.

Kısa süre önce ülkemizin ilk online yemek sipariş sitesi olan yemeksepeti Berlin merkezli online yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafından satın alındı. Yemeksepeti’nin tüm hisseleri 589 milyon dolar toplam değerleme üzerinden satılmasıyla yeni bir rekora imza atıldı. Yemeksepeti bu satış ile ülkemizde milyar TL’ye satılan ilk internet girişimi ünvanını aldı.

Yemeksepetinden önce bu rekor online alışveriş sitesi gittigidiyor’a aitti. 217.5 milyon dolara ebay tarafından satın alınan şirket ülkemizin startup örneklerinde önemli bir yere sahip.

Diğer önemli markalardan biri olan Markafoni’nin toplam değerlemesi 200 milyon dolar. Rakipleri arasında lider durumda olan markafoninin değeri her geçen gün artmakta.

Bu listeyi bir çok girişim takip etmekte. Her geçen gün ülkemizdeki startup ekosistemi yeni oyuncularla genişlemeye devam ediyor. Bu gelişimi hızlandırmak için kamu kuruluşlarına, melek yatırımcılara, melek yatırım ağlarına, şirketlere ve üniversitelere büyük görev düşmekte. Girişimcilerin, girişimci adaylarının iş fikirlerinin düşünme aşamasından uygulama aşamasına geçmesi için herkese görev düşmekte.

Yazar: Onur Çetin

Dokuz Eylül Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisans mezunu yazarımız İzmir'in ilk sosyal medya ajansı olan Keel Billed Interactive'de Marka Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Zon Production 'ın kurucu ortaklığını yürütmektedir. Digital Marketing ve Sosyal Medya herşeyidir. İnovatif, girişimci, kalabalıkta fark edilen, kendi yağında kavrulan bir insanoğludur kendisi. @onurcetin

Bir Cevap Yazın