Yetişkinler İçin Boyama Kitaplarının Yararları

15881447631_d8c3652934_k1-1024x683

Rahatlamak ya da stresinizi atmak için bir şeyler mi arıyorsunuz ?  Belki güzel, eğlenceli bir hediye arıyorsunuz.  Aradığınız şey yetişkinler için büyüme kitabı.

Peki neden?

Boyama hemen hemen herkesin çocukluğunun bir parçası olmuştur, fakat bazılarımız bu eğlenceyi tekrar keşfettik.

Her şey 2011 yılında İngiliz bir yayınevinin Johanna Basford’a çocuklar için olan bir boyama kitabını boyar mısınız diye sormasıyla başladı. Basford ise yetişkinlere göre dizayn edilmiş bir boyama kitabını tercih edeceğini belirtti ve yayınevini bunları üretmesi için ikna etti.

Yayınevi 13000 adet Secret Garden: An Inky Treasure Hunt and Coloring Book bastı. Daha sonra bu kitap dünya üzerinde iki milyondan fazla sattı.

Yeni başlayacaklar olanlar, The Guardian aşırı derecede tedavisel olduğunu söyledi. Johanna Bradford
ise;”Hukuk, reklamcılık, finanscılar gibi birçok iş alanından insanların boyamanın kendilerini rahatlattığını söylediğini ayrıca hayatında hastalık gibi zor zaman geçiren insanların boyamayı sakinleşmek için kullandığını ve meditasyon etkisi gördüklerini” söyledi.

Boyamanın stresi daha basit hale dönüştürdüğünü bunun sebebi kitapların birçoğunda bulunan geometrik şekillerin ve yatıştırıcı modellerin endişeyle bağlantılı olması. Sanat terapisti olan Marti Faist, ” Bir insan boyama yaparken, zihini ve vücudu bütünleşmiş bir şekilde hareket eder ve bu meditasyon süreci gibiymiş etki eder” dedi.

 

Yazar: Metin Peker

Bir Cevap Yazın