7 Adımda İçerik Pazarlama Programı

İçerik pazarlama son yıllarda kullanımı artan yeni nesil pazarlama kanallarından biri. Peki, içerik pazarlama programında dikkat etmeniz gereken noktalar neler?

1-      İçerik pazarlama programı faaliyetinizin amaçlarını belirleyin

İyi bir içerik pazarlama programı hazırlamak istiyorsanız, herhangi bir pazarlama programı gibi, önce amaçlarınızı belirlemelisiniz. Öncelikli hedefinizi belirlemezseniz, programın sonunda ölçümleme sorunu yaşayabilirsiniz.

2-      İçerik pazarlama için anahtar kelime stratejinizi kurun

Pazarladığınız online içeriklerin ortak noktası arama sonuçlarıyla ulaşılabilir olmaları. Bu nedenle içerik pazarlama uygulayanların SEO bilgisine sahip olmaları önemli. Anahtar kelimelerinizi iyi seçmeli, koyacağınız etiketler için ön araştırma yapmalısınız.

 3-      İçerik yazmaya başlayın

Yazacağınız içeriklerin dünyanın en iyi içerikleri olmasına gerek yok. Yalnızca yazmaya başlayın. Konu sıkıntısı çekiyorsanız, sektörünüzdeki insanların yazdıklarından yararlanın ve kendi düşüncelerinizi eklemeye çalışın.

 4-      İçeriğinizi düzenleyin

Sektörün önde gelenlerinin son zamanlarda neler yaptığına göz atın ve kendi içeriğinizde kullanın. Etkilendiğiniz kişileri yazınızda referans göstererek, onlarla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kim bilir, belki o kişiden bir retweet bile alabilirsiniz. İyi bir içerik pazarlama programı aynı zamanda sektörünüzle ilişkilerinizi güçlendirir.

 5-      İçeriğinizle eğlenin

İş için yazdığınız yazıların sıkıcı olmasına gerek yok. Eğitici yazıların içinde eğlendiren unsurlar bulundurmak, hedef kitlenize çekici gelecektir.

 6-      İçeriğinizi pazarlayın

Ne yazık ki, içeriğiniz kendi kendine pazarlanmaz. İyi bir içerik pazarlaması için içeriğinizi nerelerde pazarlayacağınızı belirlemeniz gerekir. İş arkadaşlarınızın yazınızı sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını sağlayabilirsiniz, tabi kendi hesaplarınızda da paylaşmayı unutmadan.

 7-      İçerik pazarlama programınızın sonuçlarını ölçün

İlk adımdaki konumuza geri döndük, pazarlama hedeflerinize ulaştınız mı? İçerik pazarlamasındaki temel unsur olan sosyal medya paylaşımlarınızı ölçümlemelisiniz. Hedefiniz ne olursa olsun, içeriğinizden elde ettiğiniz sonuçları bir sonraki çalışmanız için rehber olarak kullanmalısınız.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın