Apple Yeni Ürünler Çıkarmaya Hazırlanıyor

Apple’ın yöneticileri, sonbaharda çıkacağı söylentileri olan yeni ürünler hakkında bir açıklama yapmasalar da, mali raporu bu konuda ipuçları veriyor.

Raporda Apple’ın Haziran çeyreğinde Ar-Ge çalışmalarına 1.6 milyar dolar harcadığı görülüyor ki bu, geçtiğimiz senenin aynı döneminin rakamlarından %30 daha fazla. Bazılarına göre bu rakam, Apple’ın yeni iPhone ve iPad’lerden fazlasına odaklandığının göstergesi.

Aşağıdaki grafikte, çeyrek dönemlere göre Apple’ın Ar-Ge faaliyetlerine harcadığı paranın gelirine oranını görüyoruz. İlk iPhone’un satışa sunulduğu dönemden önce bile %4’ü ancak yakalayan harcamalar, geçtiğimiz dönem %4’ten de fazla.

apple-arge

Çoğu otoriteye göre, Ar-Ge faaliyetlerindeki artışın nedeni Apple’ın Ekim ayında ilk akıllı saati iWatch’ı satışa çıkaracak olması. Ayrıca kimilerine göre de yeni iPhone modeli gelmek üzere.

Apple’ın iki yeni büyük ekranlı iPhone çıkarması bekleniyor, biri 4.7 diğeri ise 5.5 inç boyutunda olacak. Wall Street’in haberine göre, Apple tedarikçilerden sonbahara kadar 80 milyon iPhone üretmelerini istemiş.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın