Birçok Pazarlamacının Yaptığı 6 Hata

Eskiden çok kanallı pazarlama yalnızca yazılı, TV ve radyo reklamlarının aynı görünmesi ve duyulmasıydı. Şimdilerde ise tüketicilerin markayla iletişime geçebileceği çok fazla kanal var. Bütünleşik pazarlama için sosyal ağlardan araştırmaya, her konunun doğru yapılmasını gerektiriyor.

Kısacası, artık pazarlamanın tek bir elementine odaklanıp diğerlerini görmezden gelemezsiniz. Aşağıda 6 maddede pazarlamacıların en çok yaptığı hataları sıraladık:

1. İçerik stratejisi olmadan pazarlama

Günümüzde dijital içerik pazarlama stratejisi olmayan markalar sektörde geride kalır. Bazı markalar kendi endüstrilerinin sıkıcı olduğunu ve kimsenin içeriklerini okumayacağını düşünür fakat sektörünüz ne olursa olsun içerik üretmek, markanız için yararlı olacaktır. Ne paylaşacağınızı bilmiyorsanız veya ilhama ihtiyacınız varsa General Electric’in Pinterest sayfasını  ve GrubHub’ın Facebook sayfasını  ziyaret etmenizi öneririz. Endüstriniz ve şirketinizin büyüklüğü ne olursa olsun, içerikleriniz sıkıcı olmak veya etkileyici olmak için Hollywood standartlarında yapım kalitesine sahip olmak zorunda değil.

2. Değersiz içerik sunmak

Bazı markaların içerik stratejisi olmasına rağmen, kitleleri hakkında bir şey bilmedikleri için değersiz içerikler paylaşıyor. Bu yüzden tüketici kitlenizi iyi belirlemeniz ve onları iyi tanımak için araştırmalar yapmalısınız. Ne istediklerini bilirseniz içeriklerinizin kalitesi artacak ve daha çok ilgi göreceklerdir. Ayrıca içeriklerinizi daha kişiselleştirmek, müşterilerinizin ilgisini çekecektir.

3. Yavaş ve istikrarlı olmanın kazandıracağını sanmak

Pazarlamada hız bir avantajdır. Eğer bir websitesinin açılması 3 saniyeden fazla sürüyorsa, insanların %40’ı o sayfayı kapatıyor. Ayrıca yavaş siteler arama motoru sonuçlarında daha aşağılarda çıkıyor. Yotta isimli websitesi, sitelerinizin hızını ölçmenize yarıyor. Böylece bir sitenin masaüstünde, tabletlerde veya mobilde nasıl çalıştığını test edebilirsiniz. Sitenize savaş yüklenen bir site bannerı koymadan önce bir daha düşünün, çünkü pazarlama dünyasında, vakit nakit demek.

4. Durmadan kendi markanızdan bahsetmek

Tabi ki, sosyal medyada kendi markanızdan bahsedeceksiniz. Yalnız, arada bir nefes alın. Müşterileriniz neler diyor göz atın. Müşterilerinizin deneyimlerini gözlemleyin ki, size yol gösterici olsunlar. Ne tarz içerikler üzerinden sizinle daha çok iletişime geçtiklerini belirleyin ve stratejilerinizi buna göre yönlendirin.

5. Sayılarla iyi olmamak

Pazarlamacıların sözel yeteneklerinin yanı sıra matematiksel birtakım meziyetlerinin olması da kariyerleri açısından faydalı olacaktır. Zira, pazarlama faaliyetlerinizin sonuçlarını analiz etmek için bir takım verilere ihtiyacınız var. İzlenimlerinizle bu verilere ulaşmanız mümkün değil ve bu veriler olmadan CEO’nuzun ödeme yapması da.

6. Kelime fazlalığı

Ortalama bir yetişkinin konsantre olma süresinin 2.8 saniye olduğunu düşündüğümüzde, içerik stratejisinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu süre neredeyse bir tweeti okumaya yeterli. İnsanlar içerikleri hızlı ve sık tüketiyor. Bu yüzden fazla kelime kullanımından kaçınıp, görsellere yoğunlaşmalısınız. Görseller kolay ilgi çekmenin yanı sıra, paylaşılmaya daha meyillidirler.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın