Blogunuz için daha iyi bir içerik oluşturmanın 3-5 yolu

Blog yaratmak, içerik üretmek kolay bir iş değildir. Daha da zoru ise blog sahibi olmayanlar için başlangıç yapmanın aşılmaz bir dağ gibi gözükmesidir. Bu yazımızda blogunuz için içerik üretmenin çok kolay ama bir o kadar da zor olduğunu anlatacağız.

İçinizdeki umudu asla yok etmeyin. Çünkü iyi bir blog sahibi olmanın en önemli kuralı sürdürülebilirliktir. Sürdürülebilir olmak maalesef yetmez, gittikçe daha iyi içerik üretmeniz gerekir.

blog geliştirme iç foto

Blogunuz için daha iyi içerik üretmenin temel kurallarından biri yazdığınızdan daha fazla okumanızdır. Daha fazla okur ve daha fazla araştırırsanız içeriğinizi oluşturacak daha fazla esin kaynağınız olur. Kendinizi ve blogunuzu geliştirmek istiyorsanız önce okuyun! Bunun için ideal sayı yazdığınızdan 10 kat fazla okumaktır. Bu konuyla ilgili Samuel Johnson’ın güzel bir sözü var. “Bir tek kitap yazmak için yarım kitaplık okuyun!” diyor.

Blogunuzun alanında bu işin duayeni olmuş kişilerle iletişim kurun. Size yol göstermelerini isteyin. Merak etmeyin, eğer gerçekten işinde usta birisi ise size vakit ayıracaktır. İçinizdeki yazma aşkını hissedecek ve size yardımcı olacaktır.

Daha önce de dediğimiz gibi daha fazla okumanız ve araştırmanız gerekli. Araştırmak kastımız ise kendi araştırmalarınızı yapmak. Halkın arasına inin, blogunuzun hedef kitlesine anketler gönderin. Örneğin; “Blogumda neleri görmek hoşunuza gider, dikkatinizi çeker?” tarzı sorular sorun. Böylece onları daha iyi anlayacak ve ilerleyeceğiniz alanı daha iyi belirleyebilirsiniz.

Kendinize bir içerik takvimi oluşturun ve bu günlerin bazılarında yazılarınızı yazarken, bir kaç günü de bu yazılarınızı güncellemeye ayırın. Kendinizi daha iyi tanıdıkça, hangi günler daha iyi yazdığınızı ve günün hangi saatleri daha iyi yazdığınızı fark edecek ve bu anlara daha fazla odaklanmanız gerekecek.

Bu yolları deneyerek daha doğrusu yukarıda yazanları kendinize uyarlayabilirseniz daha iyi bir içerik oluşturabilirsiniz.

Son olarak Bacon’un biz sözünü sizlere iletmek istiyorum.

“Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak olgunlaştırır.”

Bir Cevap Yazın