Cannes Lions Kazananlarından Alınacak Sosyal Medya Dersleri

61. Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali bitti ve kazananlar çıtayı yükseltmiş gibi görünüyor. Buradan alınacak birkaç ders var:

Kampanya: Volvo Trucks, “The Epic Split feat. Van Damme”, Cyber Grand Prix and Film Grand Prix

Alınacak Ders: Dürüst olmak gerekirse, Volvo kamyonları pazardaki en ilginç ürünlerden değil. Fakat marka yüzü olarak Jean-Claude Van Damme’ı kullanmaları, ürünü bir anda rekabetin içine sokabilmiş.

Ürününüzün gösterimi sıkıcı olmak zorunda değil. Ürününüz ne olursa olsun, beklenmedik bir sosyal medya etkileşimiyle karşılaşabilirsiniz. İşin püf noktası, ürününüzü insanların sosyal medyada paylaşmak isteyeceği şekilde sunmanız.

Kampanya: Chipotle, “The Scarecrow”, PR, Cyber Grand Prix

Alınacak Ders: İçerik pazarlamaya mükemmel bir örnek olan bu kampanya, Chipotle’ın restoranlarında katkı maddesiz ve lokal pazarlardan alınmış ürünler sunduğunu vurguluyor. Bunu yaparken de izleyiciyi bir distopyanın içine sokarak, görsel bir şölenle anlatıyor.

Tabii ki her marka Pixar gibi bir yapım kalitesini karşılayamaz. Fakat sosyal medyada markanızın hikayesini anlatmak görmezden gelemeyeceğiniz kadar güçlü bir yöntem. İnsanların duygularına hitap edecek hikayeler her zaman içeriğinizin paylaşılacak kadar değerli olmasını sağlar.

Kampanya: British Airways, “Magic of Flying” Billboard, Direct Grand Prix

Alınacak Ders: Dijital ve fiziksel dünyaları harmanlayarak başarılı olan ender sosyal medya kampanyalarından biri olan bu çalışma, markaların ‘duvarlarını yıkarak’ sosyal medya kampanyalarının geleneksel reklamlardan öne çıkabileceğini gösteriyor. (Yapım aşamasıyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz)

Kampanya: V/Line, “Guilt Trips”, Creative Effectiveness Grand Prix

Alınacak Ders: Hedef kitlesine ulaşmak için beklenmedik bir yol izlemeyi tercih eden bu kampanya, tren bileti satmak için aileleri ikna unsuru olarak kullanması açısından bir ilk.

Bu yöntemin iki unsuru var: Birincisi, hedef kitlenin hayatında önemli bir yeri olan insanları ikna unsuru olarak kullanmak ve ikincisi, beklenmeyen bir yöntem kullanarak hedef tüketiciyi etkilemek.

Kampanya: Pharrell Williams, “24 Hours of Happy”, Cyber Grand Prix

Alınacak Ders: Pharrell 24 saatlik video izlemenizi sağlayabildiğine göre, uzun içerikler hala tercih ediliyor diyebiliriz. İnternet kullanımıyla, dikkat süremiz kısıtlanmış olsa da, doğru kullanıcı deneyimi yaratıldığı sürece, uzun içerikler hala kitlelere ulaşmanızı sağlayabilir.

24 Hours of Happy’nin başarısı, kullanıcılara keşfedecekleri bir içerik sunmasından kaynaklanıyor. Kullanıcılar 1 saatlik videolar arasında gezinerek, her seferinde farklı bir deneyim yaşayabiliyor.

Kampanya: Nivea, “The Protection Ad”, Mobile Grand Prix

Alınacak Ders: Nivea’nın bu ödülü kazanmasındaki en büyük etken, müşterilerine hayatlarına kattığı değer. Böylece, kullanıcılarla etkileşime geçmeyi başardı.

Bu yılın Cannes kazananları eminiz ki sosyal medyada neler yapabileceğinizi görmeniz açısından iyi örnekler olmuştur.

 

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın