Dünya Kupası’nı Google ile Takip Etmek Çok Kolay!

Heyecanla beklenen Dünya Kupası bugün Brazilya-Hırvatistan maçı ile başlıyor. Daha Dünya Kupası başlamadan bir çok marka ve firma Dünya Kupası’na yönelik reklamlarını, kampanyalarını yayınladı. Örnek vermek gerekirse  Twitter, kupa heyecanını yaşamak isteyen kullanıcılarına, desteklediği takıma özel fotoğraf seçenekleri ile takımını destekleme imkanı sundu. Facebook ise maçları kolayca takip edebileceğiniz bir platform oluşturarak futbol severleri Kupa süresi boyunca Facebook’da tutmaya çalışıyor. Belli oluyor ki Dünya Kupası devam ettiği sürece de her gün yeni birer özellik ve etkinlik ile karşılaşacağız.

World Cup 2014  1

Tabi ki Google’ın da bu gelişmelerin gerisinde kalmasını bekleyemezdik. Google Dünya Kupası için oldukça kapsamlı bir çalışma hazırladı. Google’a girdiğimizde ilk önce doodle olarak karşımıza Dünya Kupası için hazırlanan özel logo çıkıyor.  Google’ın, Google Trend’in bir bölümü olarak yayınladığı ‘’World Cup’’ sitesi Kupaya dair son gelişmeleri, maçların oynandığı stadları, son dakika maç gelişmelerini takipçileri ile paylaşıyor. Google arama sekmesinde ‘’WorldCup’’ diye aratanalar sonuç sayfasının en üstünde bilgilerin bulunduğu pop-up ile karşılaşıyorlar.

Google anlık gelişmeleri, güncellemeleri, favori oyuncuları ve trend topicleri bilgi almak isteyen kullanıcılara en küçük ayrıntıları bile sunuyor. Bu özelliğiyle Twitter ile benzerlik gösterdiğini de söylemekte fayda var. Rakip ülkelerin bahisleri, favori oyuncuları ve hatta duygu durumları bile önünüze gelebiliyor.

Buna ek olarak, Google Now kullanıcıları arama yapmasalar bile maçların son durumlarını ve diğer bilgileri görebiliyorlar.

World Cup Maps

Google Street View ise maçların oynanacağı 12 stadyumun içini ve dışını rahatlıkla görebilmeniz için gerekli düzenlemeleri yaptı. Dünya Kupasını yerinde izleyemeyecek olanlar için Google Street View hazırladığı görsel tur uygulaması ile sizleri Brazilya’nın dikkat çekici yerlerine ve ilham verici sokak sanatlarının yanı başına götürüyor.

Dünya Kupası 2014 için hazırlanan diğer Sosyal Medya çalışmaları için tıklayınız. 

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın