Facebook “Aquila” Drone’unun Testine Başladı

Facebook, gökyüzünden lazer teknolojisini kullanarak uzak bölgelere de internet bağlantısı taşıyacağı ”Aquila’’ drone’unun testlerine başladı.

Aquila, yüksek irtifada uzun mesafeli insansız uçağı 90 gün boyunca otomatik olarak dünyayı dolaşıyor ve 60.000 ile 90.000 feet irtifadan insanlara internet bağlantısı sunuyor. Kanat açıklığı bir Boeing 737 ile aynı ölçüde olsa da ağırlık olarak yüzlerce kat daha hafif.

Küçük ölçülerdeki maketi defalarca test uçuşu yapmış ve başarılı olmuştu. Tam ebatlı model de uçuşlar için hazır durumda. Proje tamamlandığında, interneti lazer teknolojisi ile dağıtacak ve Facebook’tan yapılan açıklamalarda belirtildiği üzere, bu teknoloji ile 10 mil yarıçapında bir alana saniyeler içerisinde onlarca gigabit data gönderimi sağlanabiliyor. Bu miktar, bugüne kadar ki en hızlı data gönderimi rekorunun yaklaşık 10 katı daha hızlı.

Ekran Resmi 2015-07-31 11.11.34

2014’ün Mart ayında Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından açıklanan projenin detaylandırılması ve bu noktaya gelmesi data transferi teknolojilerinin gelişimindeki hızı gösteriyor. Yapılan açıklamaya göre Dünya nüfusunun %10’luk bir kesimi internet erişimi sağlanamayan yerlerde yaşıyor. Facebook bu teknoloji ile kendi internet ağını oluşturmanın haricinde teknolojik avantaj sağlayabileceği noktaları da tespit edebilecek.

Facebook Aquila ile ilgili videoyu izlemek için tıklayınız.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın