Facebook Üzerinden İş Bulma Dönemi Başlıyor!

Geçtiğimiz günlerde Instagram’a gelen albüm ve WhatsApp’a gelen stories özelliklerinden sonra Amerika ve Kanada’da kullanıma giren iş ilanı özelliğini Türkiye’de test aşamasına sokan Facebook, kullanıcılarına uygulama üzerinden iş bulma imkanı sağlıyor.

Sosyal medya uygulamaları üzerinden işverenlerin ve iş arayanların buluşması ilk olarak 2003 yılında “Profesyonel İş Ağı” olarak 2003 yılında hayatımıza giren Linkedin’in en önemli özelliklerinden biriydi. Linkedin kullanıcıları için dijital CV görevi görürken, şirketler için de kurumsal faaliyetlerin sergilenmesine olanak tanıyordu.

Facebook, Linkedin’in bu özelliğini kendi uygulaması altında “Jobs” adı ile ilerleyen dönemlerde kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Türkiye’de bu özelliğin ne zaman devreye gireceği merak konusu iken uygulamanın nasıl kullanılacağı ile ilgili kullanıcıların kafasında soru işaretleri mevcut.

Peki “Jobs” özelliğinin nasıl çalışacağı ile ilgili öngörüler neler?

Facebook’un şirket sayfalarında İşler( İş ilanları) sekmesi olacağı ve bu sekme altında yer alan pozisyonlara kullanıcıların Facebook profilleri ile başvurabileceği, bu başvurularında mesaj olarak şirketlere ulaştırılacağı en büyük öngörüler arasında yer alıyor. Başvuru sürecinin Facebook Messenger’in üzerinden devam edecek olması da işveren ve iş arayanların aktif bir şekilde Messenger kullanılmasını sağlayacak.

Bu bilgilere ek olarak söz konusu ilanların haber akışında karşımıza çıkacağını, iş ilanları vermenin ücretsiz ve herhangi sınırının olmadığı öngörülerini de sizlere aktaralım.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın