Facebook ve Google olmadan dijital pazarlama olur mu?

E-ticaret işinizi geliştirmek, sitenize trafik sağlamak ve dönüşüm oranlarını artırmak için yararlanabileceğiniz birçok kanal ve yöntem var. Sosyal medya, arama motoru optimizasyonu, reklamlar ve içerik pazarlaması özellikle de son yıllarda hızla yükselen dijital pazarlama trendlerinin başında geliyor.

Fakat pazarlama stratejinizi oluştururken yararlanabileceğiniz bu etkili kanalların sağladığı faydalara karşın bazı handikapları olduğunu da unutmamanızda fayda var. AdWords reklamları her geçen gün daha da pahalanırken, SEO çalışmaları büyük oranda Google gibi arama motorlarının insafına kalmış durumda.

Mark Zuckerberg’in bizzat açıkladığı bilgilere göre artık günde 1 milyar tekil kullanıcının aktif olduğu Facebook ise sosyal medya pazarlaması denildiğinde ilk akla gelen seçenek. Son derece etkili ama aynı Google’da olduğu gibi bu mecradaki çalışmalarınızda da kontrol tam olarak sizin elinizde değil.

Peki, Facebook ve Google’a bağımlı olmadan e-ticaret işinizi büyütmek mümkün olabilir mi? Bu sorunun yanıtı: Evet…

En güvenli ve en ekonomik çözüm e-posta pazarlaması

Müşterilerinize kampanyanızı güven içinde duyurabileceğiniz, ekonomik ve eşsiz bir pazarlama kanalı olan e-posta, müşterilerinizle çok özel bağlar kurmanızı sağlayabilir. E-posta kampanyaları ile hedefinize doğrudan ulaşırken, büyük emeklerle hazırladığınız içeriğinizin de çalınmasını önleyebilirsiniz. Özellikle de size rekabet avantajı sağlayacak çok özel bir fırsat veya kampanya stratejisi geliştirdiğinizde ve bunu sadece müşterilerinize ulaştırmak istediğinizde e-posta kampanyaları çok daha büyük bir önem kazanıyor.

E-posta pazarlamasının daha etkili olma sebepleri

E-postalar yirmi yılı aşan tarihiyle en eski ve etkili kanal olarak değerlendirilebilir. Bugün hala Twitter’ı, LinkedIn’i aktif olarak kullanmayan ama düzenli olarak e-postaları takip eden büyük bir kitlenin varlığından söz etmek mümkün. Ayrıca, 2015 verilerine göre bugün 300 milyon Twitter hesabı, 1,4 milyar Facebook hesabı bulunurken, e-posta kullanıcılarının sayısı 3 milyarın üzerinde.

Tüm bu e-posta hesaplarının yaklaşık yüzde 75’inin tüketicilere ait olduğu dikkate alındığında e-posta pazarlamasının ne kadar büyük bir güç olduğu net bir şekilde görmek mümkün. Bunun yanı sıra, diğer kanallarla kıyaslandığında e-postaların sağladığı dönüşüm oranları 3 kat daha yüksek ve ortalama sipariş değeri de yüzde 20 daha fazla.

E-posta kampanyanızın başarısı için olmazsa olmazlar

Hedef kitlenizden ve/veya müşterilerinizden oluşan bir e-posta listesi şirketinizin pazarlama konusundaki en önemli gücü olarak değerlendirilebilir. Bu liste sayesinde dönüşüm oranlarınızı artırmanın yanında birçok farklı avantaj da sağlayabilirsiniz.

Müşteri bağlılığı oluşturmak ve müşterilerle ilişkileri geliştirmek e-posta pazarlamasının sağladığı en önemli faydaların başında geliyor. E-ticaret sitenizin ziyaretçilerini abonelere ve listenizdeki aboneleri de müşterilerinize dönüştürmek için e-posta kampanyaları her zaman için işinize yarayabilir.

Tabi ki bu noktada oluşturduğunuz e-postaların hedef kitlenizi etkileyebilecek yeterlilikte olması büyük önem taşıyor. Kişiselleştirilmiş e-posta kampanyalarının, bazı araştırmalarla da kanıtlandığı üzere açılma ve okunma oranları oldukça yüksek. Ayrıca e-posta listenizdeki aboneleri, farklı içerikteki kampanya ve duyurularınız için segmentlere göre değerlendirmeniz de başarınızı artırabilecek önemli bir strateji

Siz de açıkladığımız bu bilgilerle e-posta pazarlamasının gücünü e-ticaretinizin başarısı için değerlendirebilirsiniz. PaketWeb.net olarak e-ticaret sitenizin başarısı için size uygun akıllı paketlerimizle her türlü profesyonel altyapı desteğini sunuyoruz. Siz de güçlü bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız hemen hemen başlayın, daha çok kazanın.

Kaynak: İdeasoft

Yazar: Selim Kacar

Bir Cevap Yazın