Facebook’ta Doğru Kitleyi Hedeflemenin 7 Yolu

Facebook sayfalarının amacı kitlenizle etkileşim yaratıp onların sayfanız hakkında konuşmasını sağlamaktır. Onların konuşması sadece sayfanızın değerini artırmakla kalmaz, beğeni sayınızı da artırır. Bunu sağlamak için de markaların yapması gereken bu fanları bulmak veya onları edinmek için yollar keşfetmektir. Bu fanları edinmenin yollarını 7 maddede sıraladık:

1. Uzman kişilere ulaşın

Dikkatli bir şekilde arayarak, sektörünüzde uzman kişilere ulaşabilirsiniz. Onlarla iletişime geçip sizin sayfanız hakkında konuşmalarını sağlamalısınız. Bu kişilerle iyi ilişkiler kurmanızın 3 artısı olacaktır. Birincisi, onlar da müşteriniz olabilir. İkincisi, sizin markanız hakkında olumlu görüşler belirtebilirler. Son olarak, ve en önemlisi ise bu kişilerin etkileme gücü sizin müşteri sayınızı ve Facebook fanlarınızı da artıracaktır.

2. İşiniz için etiketler oluşturun

Etiketler ilk olarak Twitter’da kullanıma sunuldu. Şu anda ise, Facebook, Instagram ve Google Plus’ta da kullanılıyor. Bu yüzden, kendi gönderilerinizde kitlenizin ilgisini çekebilecek etiketler kullanmak beğenilerinizi ve sayfanızın kitlesini artırır.

3. Müşterilerinizi fanlarınız yapın

Sayfanızı beğenmesi için yeni fanlar ararken, var olan müşterilerinizi unutmayın. Henüz mağazanızdalar iken sayfanızı beğenmelerini sağlayın. Bunu yapmanın en iyi yolu, Wi-Fi hot spot’u kurmak. Böylece yalnızca sayfanızı beğenen müşteriler Wi-fi ağınızı kullanabilir.

4. Check-in yapmalarını sağlayın

Facebook’un en büyük avantajlarından biri, bir kullanıcı markanız hakkında durum güncellemesi yazdığında bunu bütün arkadaşlarının görüyor olmasıdır. Bu arkadaşlar, durum güncellemesine yorum yapabilir, markanızın sayfasını ziyaret edebilir ve daha da güzeli, kendi yerinizi ziyaret edebilir. Müşterilerinizi check-in yapmaya teşvik edin. Böylece Facebook içeriğinizi sizin yerinize onlar yaratır.

5. Yerel işletmeleri etiketleyin

Beraber çalıştığınız firmaları veya sizi ziyaret eden markaları ve hatta tedarikçilerinizi gönderinizde etiketleyebilirsiniz. Destekleri ve sundukları hizmetler için teşekkür edin. Çoğu marka bundan hoşnut olacak ve karşılık vermekte gecikmeyecektir.

6. Hedeflenmiş reklamlar yaratın

Sayfanıza kaliteli fanlar çekmek için Facebook Reklamları’nı kullanın. Genel kitle için yarattığınız reklamlar yeterli olamaz ve arzu ettiğiniz sonuca ulaşamazsınız. Facebook’un reklam araçlarını akıllıca kullanarak doğru kitleyi hedefleyebilirsiniz.

7. Fiziksel ve dijital aktiviteleri birleştirin

İş yerinizde gerçekleştireceğiniz bir etkinlik, dijital mecralarda paylaşılması halinde yeni fanlara olanak sağlayacaktır. Etkinliğe katılan müşterileriniz sosyal medya hesaplarında paylaşacağı içeriklerle, arkadaşlarını da markanıza çekebilir. Etkinliğin sonunda kendi hazırlayacağınız videoyu da sayfalarınızda yayınlayarak markanıza yeni müşteriler çekebilirsiniz.

Buradan izleyebileceğiniz videoda, Lipton Ice Tea’nin serinleten otobüs durakları hem fiziksel bir deneyim sunduğu gibi, viral olarak da başarlı örneklerin arasında yer alıyor.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın