Google+ İstediğin İsmi Kullanmana İzin Veriyor

Google+ geçen Perşembe, Google+ kullanıcılarının istedikleri isimleri kullanabileceklerini açıkladı. Bu şu anlama geliyor ki,  artık profil isminizden bağımsız bir isim ile hesabınızı kullanabileceksiniz.

Aslında 2011’den beri sınırlı sayıdaki kullanıcılar bu özellikten faydalanabiliyordu. Google isim konusundaki katı kurallarını yumuşatmaya da başlamıştı. Mesela, YouTube kullanıcıları Google+ isimleri ile uyuşmasa da YouTube üzerinde başka isim ile hesaplarını kullanabiliyordu.

İşte tüm bu kısıtlamalar ve kurallar artık ortadan kalktı. Google kendi blogundan artık tüm kullanıcı isimlerine açık bir platform haline geldi. Google’da sizi yeni bir isim yaratmaktan alıkoyan hiçbir kural olmasa da, Google tüm kullanıcılarını kendi isimlerini kullanma yönünde cesaretlendiriyor.

Google yaptığı açıklamada isim politikalarının karışık olduğunu kabul ediyor ve bunun için kullanıcılarından özür diliyor. Bu yeni gelen düzenleme ile herkesin Google+ hesabını daha rahat ve fonksiyonel kullanmasını amaçladığını söyleyebiliriz.

Tabi ki Google bazı kısıtlamalar da getirmiyor değil. Mesela kullanıcı isminizi bir kez değiştirdiyseniz 3 ay içinde bir daha değiştiremiyorsunuz. İsminizi değiştirdiğinizde Gmail ve YouTube gibi tüm Google ürünlerinde de kullanıcı isminiz değişiyor. Bu değişiklikler en çok etkileyeceği uygulama Google+ hesabına entegre edilmiş YouTube hesabından yapılan yorumlarda gözlenecek. Kullanıcılar Google+ sayfalarından YouTube hesapları ile bağlanırken You tube isimlerini kullanabilecekler.

Bakalım şimdi  kimler gerçek isimleri ile Google hesaplarını kullanmaya devam edecek, kimler renkli ve yaratıcı isimler seçmeyi tercih edecek.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın