Google+’da Gönderiyi Öne Çıkarmak İçin Kullanılan Reklamlar

Eğer Google+ reklamlarını henüz duymadıysanız, işte bu reklamlar nedir ve nasıl kullanılır ile ilgili kısa ve yararlı bir blog yazısı!

Nisan 2014 itibariyle, 1000+ takipçiye sahip tüm Google+ marka sayfaları, Google+ reklamlarından faydalanabilmektedirler.  Bu tamamen interaktif olan reklamlar, Google+ gönderilerinin Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki 3. parti sitelerde görüntülenebilmesini sağlamaktadırlar.

Görüntülü Reklam Ağı’na aşina olmayanlar için durumu biraz daha detaylandıralım:

Reklamverenler, reklamların (Google+ reklamları) sadece Google’ın arama sonuçları içerisinde değil aynı zamanda web üzerindeki sitelerde de görünmesini isteyebilirler.

Google+ reklamları sayesinde, reklamverenler Görüntülü Reklam Ağı’ndaki Google+ gönderilerini daha geniş kitlelere ulaştırabilmekte ve bu reklamlar interaktif olduğu için Google+ hesabına giriş yapan izleyiciler/kullanıcılar, bulundukları siteden çıkış yapmadan +1 düğmesini kullanabilmekte, paylaşım yada yorum yapabilmektedirler.

Gönderi Reklamlarını Nasıl Kullanırım?

Google+ reklamlarının amacı, insanların içeriğinizi görmesi ve tam anlamıyla anlamalarını sağlamaktır.

Google reklamları, insanların oluşturduğunuz içerikleri görmelerinin ve anlamalarının yeni bir yolu olarak lanse ediliyor. Google’a göre, “Reklamlar toplumsal bağlamda daha ilgili çekici hale gelecek, bu da kişilerin yorumları, +1 düğmesinin kullanımı ve yapmış oldukları paylaşımlar diğer insanlar ile markanız arasında bir bağ oluşmasına ön ayak olacaktır. “

Elbette ki bu iş için güven ve sadakat oluşturmak çok önemlidir ve online reklam için bu unsurları dahil edebilmenin en iyi yollarından biri olarak Google+ gönderileri reklamları gösterilmektedir.

Yani herhangi bir web sitesinde herhangi bir reklamı gördünüz.Bu basit bir reklam, bir video, metin ya da link olabilir. Şimdi de buna benzer bir reklam gördüğünüzü hayal edin ama bu sefer reklamın altında bir çok yorum ve +1 var. Sizce hangi reklamın tıklanma oranı diğerine göre daha yüksektir?

Google+ Gönderilerini Nasıl Kullanırım?

Şunu unutmayın ki Google+ gönderi reklamları şu an sadece 1000’den fazla takipçiye sahip markalara ait sayfalarda geçerlidir. Ayrıca hesabınızın ve paylaşımlarınızın public yani herkese açık olması gereklidir. İşte izleyeceğiniz yol:

 1. Google AdWords hesabınıza giriş yapın.
 2. Yeni Kampanya tıklayın.
 3. Görüntü Ağı seçeneğini seçin.
 4. Kampanya kurma vb. dilleri, cihazlar, yerle bütçe de dahil olmak üzere Normal bir AdWords kampanya yaratır gibi seçenekleri düzenleyin (dil, lokasyon, bütçe vb.)
 5. Son olarak da kampanya türünü etkileşim odaklı olarak seçin.
 6. Ayarlarınızı kaydedin.
 7. Reklam Oluştur sekmesine gelin ve Google+ Reklamı Oluştur tablosuna tıklayın.
 8. Google+ sayfa menüsünü seçin ve Google+ sayfanızın linkini girin
 9. Artık tüm Google+ gönderilerini görebilirsiniz. Reklam vermek istediğiniz gönderinizi seçin.
 10. Reklam ayarları ve görünümünü düzenlemek için Özelleştiri tıklayın.
 11. Reklamı kaydedin. İşte bu kadar!

Google+ gönderi reklamlarının avantajı çok açıktır, tek bir hamlede tüm iş bilincini yaymak, Google+ takipçileri artırmak ve web sitenize trafik sağlamak…

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın