Hukuk Dünyası Yapay Zeka ile Tanıştı

IBM ‘nin insansı yapay zeka programı Watson ‘ın üzerine geliştirdiği Ross adındaki yapay zeka iflas davalarında kullanılmaya başlanacak. Fortune Dergisi, haberi “Dünyanın İlk Robot Avukatı Ross’la Tanışın” başlığıyla duyurdu. ABD’nin önde gelen hukuk firmalarından biri ; yapay zeka Ross’u icra departmanında çalışan avukatlara yardımcı olması için kullanacağı belirtti. Ross’un hukuk alanındaki tün güncellemeleri takip ederek sürekli kendini yenilemesi kuşkusuz en güçlü yanı olarak nitelendiriliyor.

Araştırmalar robotlar ve yapay zekanın önümüzdeki 15 yıl içerisinde yasal uygulamaları büyük ölçüde kontrol altına alacağını söylüyor. Bunun ilk adımlarının robot avukatın aktif olarak kullanılmasıyla atıldığını ve artık yapay zekanın yeni hukuki tartışmalara gebe olduğunu söylemek mümkün.

Yapay zekanın hukuk sistemi içerisinde yaygınlaşmaya başlamasıyla avukat ve hakimlerin iş yükünün hafifleyeceği aşikar. Yapay zekalı hukukçular mevzuata, bilirkişilere, kişilerin devlet dairelerindeki kayıtları vb. diğer delillere saniyeler içerisinde ulaşabileceğinden yargılama süreleri bir hayli kısalacağa benziyor.

Ancak bu faydaların yanı sıra hukuk sisteminde ilerleyen zamanlarda karşılaşacağımız asıl tartışma; yapay zekaların düşünme modelleri ve problem çözme teknikleri ile yargının karar verme mekanizması olarak görev yapıp yapamayacakları yönünde. Bugüne kadar etik açıdan tartışmalara konu olan yapay zeka, artık cezai ve hukuki açılardan da epey tartışılacağa benziyor. Yapay zekaların aldığı veya aldırdığı kararların ne gibi sonuçlar doğuracağını yakın zamanda göreceğiz.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın