İnfografik Hazır, Ya Sonra?

Dikkatle hazırlanmış pazar araştırması, ilgi uyandıran içerik ve özgün tasarım bir infografiği ortaya çıkarmak için ihtiyacınız olan başlıca argümanlar. Fakat eğer aranırlıkta ve infografiğinizi kitlelere ulaştırmada başarılı değilseniz harcadığınız tüm bu çaba boşa gidecektir. Eğer şimdi sıralayacağımız  ip uçlarını uygularsanız infografiğinizi hazırlarken yakaladığınız başarıyı kitlelere ulaştırmada da yakalayabilirsiniz.

1-Dosya Adı ve Alt Etiket

Google içerikleri ön plana çıkarmak için sitenizi, içeriğini bazı taramalardan geçiriyor. Özgün ve benzersiz bir içeriğe sahipseniz Google size daha fazla değer veriyor diyebiliriz. Aynı zamanda başarılı anahtar kelimeler de seçmeniz oldukça önemli. Asparagas ve anlamsız anahtar kelimeler yerine konu ile ilgili anahtar kelimeler seçmeye özen gösterin. Örneğin dosya adınızı “infographic362.jpg.” yapmak yerine “coke-vs-pepsi-infographic.jpg” yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Aynı şey HTML’in bir parçası olan alt etiketler için de geçerli. İnfografiğinize yapacağınız anlamsal tanımlamalar görünürlüğünüzün daha üst sıralarda olmasını destekleyecektir.

2- ‘’Landing Page’’in Durumunu İyi Değerlendirin

İnfografiği blogunuzda başarı ile paylaşmış olabilirsiniz. Peki neden özel bir landing page yani açılış sayfası  tasarımı ile daha iyi bir tanıtım yapmayasınız? İşte ideal ve başarılı bir açılış sayfası için olması gerekenler:

-H1 Başlık

-1 veya 2 cümlelik kısa bir tanıtım

-Sosyal medya paylaşım ikonları

-Facebook’da yorum yapmayı kolaylaştıracak bir plugin

-Ana sayfaya gitmeyi sağlayacak bir link

-Yeni üyeler için kayıt bölümü

Bu tarz bir kurgu bir blog sayfasından daha açık, net ve çekici gelecektir ziyaretçilerinize. Aynı zamanda ziyaretçilerin paylaşım yapmasını kolaylaşacak, böylelikle de hem web siteniz hem de blogunuz daha fazla ziyaret alacaktır.

3- Özellikli Konular ve Özellikli Arama Terimleri

En iyi içerik konunuzla ilgi ve değer yaratan içeriklerdir. Fakat ne yazık ki ilk başta herkes için dğer yaratan ve alakalı olan içerikler ortaya çıkarmak zordur. Bu yüzden konunu dikkatli seçmelisin. Online platformlarda hayvanlar için yiyecek mi satıyorsunuz?  Oldukça güzel bir konu fakat arama terimlerini seçerken hem kedi hem de köpek sahiplerinin kullanacağı gibi düşünebilmelisiniz.

4- Mobil Uyumlu Olun

Facebook geçen yıl yaptığı açıklamada aktif kullanıcılarının % 48’nin mobil cihazlardan giriş yaptığını dile getiriyordu. Eğer siz de infografiğinizin paylaşılmasını ve daha büyük kitlelere ulaşmasını istiyorsanız mobile uyumlu çalışmalar yapmalısınız. Çünkü mobil cihazlardan giriş yapan kullanıcılar göz ardı edilemeyecek kadar fazla.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın