İnsanlar Neden Facebook’ta Etkileşime Girer?

Bir iki gün Facebook’a giremeyince başlayan ‘’kaşıntı’’ya herkes aşina değil mi? Dünyanın en güçlü sosyal çevresini kullanmanın bir çok kullanıcıda fiziksel tepki ortaya çıkardığını biliyor muydunuz? Uzmanların yaptığı araştırmalarda Facebook’ta gezinirken mutluluğun göstergesi olan gözbebeği büyümesi gibi reaksiyonlar verildiği gözlemlendi.

Quicksprout tarafından yayınlanan yeni bir infografik gösteriyor ki Facebook kullanan insanlarda ortaya çıkan fizyolojik tepkiler markalar ve firmalar için önemli bir fırsat. Bu tepkiler kullanıcıların beğeni, yorum veya paylaşım aldıklarında daha çok ortaya çıkıyor. Pazarlama departmanlarının bu bilgileri göz önünde bulundurarak ilgi çekici ve etkileşimi arttıran içerikler oluşturması gerekiyor.

Kullanıcıları tetikleyen sebepler ile ilgili çalışmasıyla araştırmacı Moira Burke, kişisel olarak tatmin edici olanın beğeniden ziyade yorumlama ve yorum üzerinden cevaplaşma olduğunu belirtiyor. İnsanların içeriklerinizi beğenmesi, paylaşması yada yorum yapması ardındaki sebepleri ise şu şekilde yorumluyor.

Kullanıcıların;

%61’i ilgi çekici bulduğu için

%43’ü önemli yada komik bulduğu için

%37’si başkalarının da öğrenmesini sağlamak için

%30’u tavsiye etmek için

%29’u ise bir konu, organizasyon yada inanç hakkında desteklerini belirtmek için beğeni, yorum veya paylaşım yapıyor.

Facebook etkileşimi psikolojisini anlamak, daha anlamlı ve başarılı içerikler yaratmak için size yardımcı olacağa benziyor. Bu konu hakkındaki detayları Quicksprout tarafından hazırlanan infografikte görebilirsiniz.fikrimesai-facebook-arastirmasi

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın