Instagram Videoları Neden Daha Az Paylaşılıyor

Instagram’ın video yükleme özelliği bundan yaklaşık bir yıl önce, 20 Haziran 2013 tarihinde kullanıcılara sunuldu. Birinci yıldönümünde Instagram blogunda özellikle ilgili bir kutlama göremedik.

Bu sırada, Instagram Press sayfasında ayda 200 milyon kullanıcının fotoğraf paylaştığı duyurulurken, video paylaşımıyla ilgili en ufak bilgiye rastlayamıyoruz. Peki, durum neden böyle? Neden Instagram video özelliğine sadece sınırlı sayıda kullanıcının kullandığı bir özellik gibi davranıyor?

instagram-youtube-vine

Instagram-Vine-Youtube Çekişmesi

Unruly tarafından yayınlanan Viral Video Chart sayesinde, Youtube, Vine ve Instagram’da en çok paylaşılan videolar listesine ulaşmak mümkün. Bu listede videolar Facebook, Twitter ve bloglarda paylaşılma sayılarına göre sıralanmış. Bu özgün sıralamayı dünyanın önde gelen markaları kendi video kampanyalarının sosyal mecralardaki başarısını ölçmek için kullanıyor.

Kıyaslama yapmak adına, yıl boyunca en çok paylaşılan YouTube videoları listesine baktığımızda en üst sırada, yaklaşık 21,2 milyon paylaşımla “Pharrell Williams – Happy (Official Music Video)” görülüyor. En çok paylaşılan 20 videonun toplam paylaşım sayısı ise 238,2 milyonu buluyor.

Son 365 günde en çok paylaşılan Vine videoları listesine baktığımızda ise listenin başında 1.8 milyon paylaşım ile “This is what it looks like to hit a big league curveball … off a pitching machine. #DbacksST,” isimli videoyu görüyoruz. En çok paylaşılan 20 Vine videosunun toplam paylaşım sayıları ise 20 milyondan fazla.

Son olarak, yıl boyunca en çok paylaşılan Instagram videoları listesinin başında, 240 binden fazla paylaşımla Justin Bieber’ın videosu var. En çok paylaşılan 20 Instagram videosunun paylaşım sayılarının toplamı ise 3.4 milyon ediyor.

Bu üç listedeki videoların toplam paylaşımları, %90.8 YouTube, %7.9 Vine ve %1.3 Instagram olmak üzere dağılmış.

Instagram videolarının bu denli az paylaşım almasının nedeni belki de, çoğu Instagram videosunun 15 saniyelik televizyon reklamlarına benzemesi. İnsanların daha çok yaratıcı ve eğlenceli videolar paylaşmaya eğilimli olduğu bilinen bir gerçek. Bu yüzden dünyanın önde gelen markaları artık kullanıcıların paylaşmak isteyeceği içerikler üretmekle meşgul.

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın