Instagram’da Hangi Tip Kullanıcılardansın?

Son günlerin en popüler sosyal mecralarından biri herkesin de kabul edeceği üzere Instagram. Yediğimizi, içtiğimizi, gezdiğimizi hemen takipçilerimizle paylaşıyor, sonra da arkamıza yaslanıp gelecek ‘’like’’ları bekliyoruz. Bir çok yönden Instagram ve Twitter’ın benzerlik gösterdiğini söylemek yalan olmaz. Mesela ikisinde de herkes birbirinin aynı özellikte hesaplara sahip. Yani bireysel hesaplar ile profesyonel hesaplar arasında herhangi bir fark yok. Gerek görünüm olarak gerekse format olarak aynı da diyebiliriz. Twitter’da bir şeyleri yazarak anlatmaya meyilli olan kullanıcılar, Instagram’da anlatmak istediklerini görsel olarak ifade ediyorlar sadece.

Instagram zaten tamamen fotoğraf paylaşımı üzerine kurulu olan bir sistem. Tabi ki dileyenler yine de bir kaç cümle yazı ve daha fazla kitleye ulaşabilecekleri hashtagleri kullanarak görsele dair düşüncelerini de paylaşabiliyorlar. Aynı şekilde Twitter’da dilerseniz fotoğraflarınızı paylaşabiliyorsunuz. Hatta son gelen özellik ile artık bir tweete 4 fotoğraf eklemek de mümkün.

Bu sosyal mecraları kimileri kişisel paylaşımları için kullanırken, kimisi işinin vitrini olarak,  kimisi reklamını yapmak için kimisi de tamamen ilham kaynağı olmak iççin kullanıyor.

Facebook’u hangi amaçla kullanıyor olursanız olun, Instagram kullanıcılarını 3 tip olarak belirleyebiliriz. Bakalım siz hangisi çıkacaksınız?

Kişisel Hesaplar

Eğer Instagramı kişisel hesabın olarak kullanıyorsan, şu paremetreler ile hareket ediyorsun:

-Genellikle aile, evcil hayvan, eğlenceli seyahatler temalı paylaşımlar yapıyorsunuz.

-Daha çok ailenizi, arkadaşarınız, fenomenler ve ara sırada ilgi duyduğunuz markaları takip edersiniz.

-Arkadaşlarınızdan başkaları sizin profilinizi ve fotoğraflarınızı görmeye izinli değillerdir.

DOWNLOAD-Instagram-4_0-Android-video-640x358

İş Hesapları

Hesabını sadece işin için kullanıyorsa şu parametrelerle benzer hareket ediyorsundur:

-Genellikle ürünlerini, müşterilerini ve çalışanlarını paylaşırsın.

-Takipçilerinin senin hakkındaki paylaşımlarını yeniden paylaşırsın ya da eşitli programlarla ‘’reshare’’ edersin.

-Müşterilerini,iş ortaklarını ve bulunduğun sektördeki büyükleri takip edersin.

-Hesabın ve fotoğrafların tüm instagram kullanıcılarına açıktır.

instagram

Marka Hesapları

-Markaların sayfaları genellikle bu ilk iki tipin karışımı gibi bir yol izlerler.

-İşleri ile ilgili, ekip arkadaşları ve biz bir aileyiz imajını veren fotoğraflar paylaşırlar.

-Genel kullanıcı profiline uyacak içerikler üretilir.

-Yine arkadaşlar, diğer markalar ve iş ortakları takip edilebilir ama çok fazla takip edilendense takipçi kazanılması tercih edilir.

-Tüm kullanıcıların hesabı ziyaret edebilmesi için hesap herkese açıktır.

Önemli olan hesabınızı ne için kullandığınızı bilmeniz, buna karar vermeniz ve içerikleri ve formatı bu yönde şekillendirmeniz. Eğer kullandığınız hesap işini içinse içeriklerde işiniz ile ilgili argümanlara odaklanmalısınız. Ürünleriniz, hizmetleriniz, müşterileriniz ve sizinle ilgili içerikler paylaşarak ürün bilgisi yanında potansiyel müşterilerinize bir hikaye de vermelisiniz.

Eğer amacınız sadece ürünlerinizi ve ürünlerinizin fonksiyonlarını öne çıkarmak ise yine hikayeler sunabilirsiniz fakat bu noktada ekibinizden yardım almanıza gerek kalmaz. Instagram’da oldukça popüler olan Nike, Ben and Jerry’s, Starbaucks gibi büyük markalar bazen takipçilerinin onlarla paylaştıkları içerikleri bazen de eğlenceleri içerikleri iççerik programlarına dahil ediyorlar. İşiniz ya da markanız için içerik oluştururken önemli olan değer yaratan, ürünleri tanıtan ve eğlenceli içerikler üretmektir.

Şimdi Instagram’ı hangi amaçla kullanmak istediğinize karar verebilir ve bu doğrultuda içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Bakalım Instagram’daki konumlandırmanız ve takipçilerinizin size reaksiyonları ne olacak?

Yazar: Fikri Mesai

Bir Cevap Yazın